Jeździli autem po ścieżce rowerowej

Nieprawidłowe parkowanie w Świerzawie, przekraczanie prędkości w Twardocicach, dewastacja zieleni w Złotoryi czy jazda samochodem po ścieżce rowerowej w Świerzawie – to tylko niektóre przypadki łamania prawa zgłoszone policji w ostatnim tygodniu w powiecie złotoryjskim za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Okazuje się, że mieszkańcy coraz częściej wybierają tę formę kontaktu ze stróżami prawa. 

Każdego dnia złotoryjscy funkcjonariusze weryfikują zgłoszenia od mieszkańców, które wpływają za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. – Jest to narzędzie, które pozwala przekazywać informacje o niepokojących sytuacjach czy też niebezpiecznych miejscach w okolicy, a w konsekwencji eliminować te zagrożenia i przypadki łamania prawa. Przykładowo w ciągu ostatniego tygodnia mieszkańcy zasygnalizowali 11 problemów. Dzięki mapie wiele już udało się zrobić, jednak mundurowi cały czas odbierają nowe zgłoszenia i działają w celu eliminowania kolejnych zagrożeń – mówi starszy sierżant Dominika Kwakszys, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.

W najbliższych dniach złotoryjscy funkcjonariusze będą weryfikować zgłoszenia z ostatniego tygodnia, gdzie mieszkańcy zwrócili uwagę na:

  • nieprawidłowe parkowanie pojazdów w Świerzawie przy ul. Jeleniogórskiej (parkowanie na chodniku) i w  Złotoryi na skrzyżowaniu ul. Jesiennej i Letniej,
  • przekraczanie dozwolonej prędkości w Twardocicach i Świerzawie,
  • grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją na terenie pl. Reymonta w Złotoryi,
  • poruszanie się samochodami po ścieżce rowerowej w Świerzawie (ul. Polna i Kusocińskiego),
  • niewłaściwą infrastrukturę drogową w Kozowie (stare topole rosnące przy drodze stanowiące zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego) oraz w Złotoryi na ul. Zagrodzieńskiej (zarośnięty i zasypany chodnik wymagający korzystania z pobocza),
  • niszczenie zieleni na terenie pl. Maluchów w Złotoryi.

Przypomnijmy, że korzystanie z mapy jest całkowicie bezpłatne i anonimowe. Dodatkowo, aby pomóc policjantom w dokładnej diagnozie problemu, a następnie w jego rozwiązaniu, mapa umożliwia dodawanie do zgłoszenia krótkiego opisu oraz zdjęć i filmów.

– Dodawanie nowych zagrożeń jest bardzo proste, można tego dokonać przy użyciu komputera, telefonu czy tableta. Wystarczy jedynie wybrać punkt na mapie, w którym występuje zagrożenie, a następnie wybrać jego kategorię. Zgłoszenie trafi do odpowiedniej jednostki policji, a funkcjonariusze je zweryfikują maksymalnie w ciągu 7 dni. Jeśli policjanci potwierdzą, że problem występuje – wdrożą działania zmierzające do jego rozwiązania a w razie konieczności poinformują instytucje odpowiedzialne za wskazane zagrożenie – wyjaśnia rzeczniczka złotoryjskiej policji.

Dodaj komentarz