Na kontrowersyjnym obelisku jest już nowa tablica

Na pomniku przy murze pamięci w Lubinie pojawiła się nowa tablica. Trzeba było ją wymienić z powodu tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Na tablicy widnieje napis „Poległym za Ojczyznę – mieszkańcy Lubina”. – Zdecydowaliśmy się na prostą, klasyczną tablicę z wizerunkiem orła i napisem, który wcześniej uzgodniliśmy m.in. z mieszkańcami i środowiskiem kombatantów – tłumaczy Bogusława Potocka, przewodnicząca rady miejskiej w Lubinie.

Stara tablica, która pod koniec sierpnia została zdemontowana z kamienia pomnika przy ulicy Pruzi, została zdeponowana na Wzgórzu Zamkowym, gdzie będzie na razie przechowywana. – Być może kiedyś zostanie wykorzystana w jakimś muzeum – dodaje Bogusława Potocka.

Zmianę tablicy wymogła tzw. ustawa dekomunizacyjna uchwalona przez polski Sejm. Zakazuje ona propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej i nakłada na samorządy obowiązek zmiany nazw, jeśli honorują one osoby, instytucje lub wydarzenia symbolizujące „represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”. II Armia Wojska Polskiego jako „związek operacyjny zorganizowany przez władze Związku Sowieckiego wbrew władzom państwowym Rzeczypospolitej Polskiej w lipcu i sierpniu 1944 roku” znajduje się na liście nazw zakazanych Instytutu Pamięci Narodowej.

Dodaj komentarz