Opublikowany: czw, Wrz 19th, 2019

W Jaworze pamiętają o Ebsteinie – zaproszenie (FOTO, WIDEO)

W sobotę, 21 września w Teatrze Miejskim w Jaworze odbędzie się  uroczystość poświęcona przybliżeniu szerszej społeczności historii życia i dorobku naukowego dra Wilhelma Ebsteina – wybitnego lekarza, człowieka o wszechstronnej wiedzy i zainteresowaniach, przede wszystkim wielkiego Dolnoślązaka, który urodził się w Jaworze. Dr Ebstein dzięki odkryciom w zakresie wrodzonych wad serca (anomalia Ebsteina), a także badaniom w zakresie cukrzycy, chorób metabolicznych i nefrologii, na stałe wszedł do historii medycyny i światowej nauki.

Celem uroczystości, która zgromadzi europejskich liderów kardiologii i kardiochirurgii, światowej sławy ekspertów w leczeniu choroby Ebsteina, jest uhonorowanie postaci dra Ebsteina i jego dokonań z perspektywy współczesnej nauki i medycyny. Jednym z punktów konferencji będzie projekcja filmu edukacyjnego, mającego na celu popularyzację wśród mieszkańców regionu i kraju postaci dra Wilhelma Ebsteina oraz jego wybitnych osiągnięć. Uroczystość związana będzie również z odsłonięciem w Muzeum Miejskim jego popiersia, a jej zwieńczeniem będzie Koncert Polskiej Opery Królewskiej w Kościele Pokoju, w ramach Jaworskich Koncertów Pokoju. Przewodniczącym komitetu naukowego uroczystości jest prof. Marian Zembala, wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

fot. Daniel Śmiłowski

Program uroczystości:

10.00-11.30 – POWITANIE

Emilian Bera, Burmistrz Miasta Jawor

Artur Kwaśniewski, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

Marian Zembala, Przewodniczący Komitetu Naukowego

Projekcja filmu edukacyjnego „Z Jawora do Getyngi, z Dolnego Śląska do nieśmiertelności – polscy kardiolodzy i kardiochirurdzy w hołdzie Ebsteinowi” (10’), Reż. Konstanty Kulik

WYKŁAD INAUGURACYJNY

Dlaczego jesteśmy dumni z Europejczyków z polskiej ziemi rodem? (20’), Janusz Skalski (Kraków)

WYSTĄPIENIA ZAPROSZONYCH GOŚCI

11.30-13.00 – SESJA I

Z Jawora do Getyngi, z Dolnego Śląska do nieśmiertelności

Prowadzenie. Magdalena Mazurak (Wrocław), Piotr Ponikowski (Wrocław), Marian Zembala (Zabrze)

11.30-11.50 – Z Jawora do Getyngi, z Dolnego Śląska do nieśmiertelności. Wilhelm Ebstein 1836-1912, Magdalena Mazurak (Wrocław)

11.50-12.10 – Jawor – miejsce świadectwa pamięci Wilhelma Ebsteina, Arkadiusz Muła (Jawor)

12.10-12.30 – Uniwersalne znaczenie postaci i dorobku Ebsteina dla współczesnych i przyszłych pokoleń, Ks. Biskup Waldemar Pytel (Wrocław/ Świdnica)

12.30-12.40 – Dyskusja

12.40-13.00 – Przerwa kawowa

13.00-15.05 – SESJA II

Dlaczego Ebstein zasługuje na pamięć i uznanie w Polsce, Europie, na świecie?

Prowadzenie. Marek Jasiński (Wrocław), Marian Klinger (Opole), Janusz Skalski (Kraków)

13.00-13.20 – Wilhelm Ebstein – dlaczego jest to postać warta upamiętnienia? Anomalia Ebsteina z perspektywy pacjenta, Benoit Mores (Antwerpia, Belgia)

13.20-13.40 – Chirurgiczne leczenie anomalii Ebsteina – wyniki leczenia z wykorzystaniem różnych technik, Rüdiger Lange (Monachium, Niemcy)

13.40-14.00 – Anomalia Ebsteina – korekta ciężkiej wrodzonej wady zastawki trójdzielnej u dorosłych, Patrick Perier (Paryż, Francja)

14.00-14.20 – Wczesne i odległe wyniki leczenia anomalii Ebsteina metodą Perier, Jacek Białkowski (Zabrze), Jarosław Rycaj (Zabrze), Szymon Pawlak (Zabrze), Jacek Pająk (Zabrze/Warszawa)

14.20-14.40 – Odwodnienie i powikłania septyczne w chorobach nerek – odniesienia do koncepcji Wilhelma Ebsteina, Marian Klinger (Opole)

14.40-14.50 – Udział dr. Ebsteina w badaniach nad cukrzycą, Krzysztof Strojek (Zabrze)

14.50-15.00 – Dyskusja panelowa

15.00-15.05 – Ogólnopolski program naukowo-edukacyjny dla młodych pasjonatów nauk
ścisłych i przyrodniczych – program ADAMED SmartUP

15.00-16.00 – Lunch/ Przejście do Muzeum

16.00-16.30 – Uroczystość odsłonięcia popiersia dr. Wilhelma Ebsteina w Muzeum Regionalnym

18.00 – Koncert muzyki kameralnej w Kościele Pokoju w Jaworze (UNESCO). Wprowadzenie. Ks. Tomasz Stawiak, proboszcz parafii Kościoła Pokoju w Jaworze

Materiał wideo TV Regionalna.pl:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..