Jaworskie Muzeum zaprasza w podróż na Kresy (WIDEO)

Obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszyć będzie wystawa czasowa zatytułowana „Lwów. Perła niepodległej Polski”. Jej wernisaż odbędzie się w poniedziałek 11 listopada o godzinie 14 w siedzibie Muzeum Regionalnego w Jaworze. Zaprezentowana zostanie bogata kolekcja pamiątek związanych ze Lwowem, ze zbiorów prezesa wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Zdzisława Piwko.

Do lutego 2020 roku w jaworskim muzeum oglądać można zbiór liczący ponad 150 widokówek, odznaczeń i medali będących świadectwem kultury materialnej i niematerialnej Lwowa, jednego z najpiękniejszych miast Galicji. Ekspozycję przygotowano z myślą o starszych mieszkańcach regionu oraz młodzieży szkolnej poznającej historię rozbiorów Polski i II Rzeczypospolitej.

Dziś pojęcie Kresów Wschodnich jest silnie zakorzenione w polskiej tradycji. Z jednej strony ich pojęciu towarzyszy sentyment do utraconego dziedzictwa. W świadomości starszych mieszkańców ziemi jaworskiej, przybyłych po 1945 roku na Dolny Śląsk m.in. z obwodu lwowskiego, Kresy to raj utracony i wspomnienie młodzieńczych lat. Z drugiej strony, pamięć o Kresach przywołuje tragedię zbrodni dokonanych na narodzie polskim podczas II wojny światowej. Wspomnienie Lwowa, miasta naszych dziadków i pradziadków, wciąż kształtuje na „ziemiach odzyskanych” naszą narodową tożsamość. Wystawę będzie można zwiedzać do 9 lutego 2020 roku.

Materiał wideo TV Regionalna.pl:

Dodaj komentarz

*

code