Opublikowany: sob, Mar 28th, 2020

Jaworski antywirus dla przedsiębiorców

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców burmistrz Emilian Bera proponuje lokalnym biznesmenom pakiet wsparcia. Cel? – Chronić gospodarkę miasta i miejsca pracy. Po konsultacjach z zainteresowanymi powstał Antywirus dla Firm, który ma być wsparciem dla przedsiębiorców w kryzysie finansowym wywołanym przez koronawirusa.

W propozycjach znalazła się m.in. możliwość dokonania opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste dla przedsiębiorców o trzy miesiące później – do 30 czerwca br., bez dodatkowych kosztów. Miasto zawiesza ewentualną windykację takiej opłaty, która powinna wpłynąć do budżetu do końca marca. Gmina Jawor odstąpi też od pobierania czynszów należnych za kwiecień br. za lokale użytkowe od przedsiębiorców, którzy musieli zamknąć te lokale i zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy wynajmujący lokale gminne, którzy ze względu na zaistniałą sytuację musieli zamknąć swoją działalność, będą zwolnieni z czynszu za kwiecień. Aby skorzystać z tego udogodnienia, konieczne jest złożenie wniosku przez przedsiębiorcę. Dokumenty są do pobrania na stronie internetowej miasta, uruchomiono też specjalną infolinię dedykowaną osobom prowadzącym działalność gospodarczą (tel. 76 870 20 21, wew. 155). W pomocowym pakiecie znalazły się też propozycje dla właścicieli lokalów gastronomicznych – zwolnienie do wysokości 50 % czynszu za kwiecień br. Ponadto gmina odstąpi od pobierania czynszów należnych za kwiecień br. za dzierżawione grunty od przedsiębiorców, którzy musieli zamknąć te lokale i zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej.

– Sytuacja jaworskich przedsiębiorców jest monitorowana na bieżąco i możliwe jest przedłużenie wsparcia dla firm o kolejne rozwiązania w przypadku dalszego stanu epidemii w kraju. Rozmawiamy i konsultujemy punkty pakietu ze Związkiem Pracodawców Ziemi Jaworskiej i Cechem Rzemiosł Różnych. Kluczowe jest, aby narzędzia, które proponuje miasto, były adekwatne do sytuacji i informuje burmistrz Emilian Bera. Na swoim profilu społecznościowym włodarz miasta apeluje do Rządu RP o uzupełnienie pakietu tarczy antykryzysowej o wsparcie działań samorządu terytorialnego. Chodzi o wprowadzenie mechanizmu rekompensaty wyrównującej gminom ubytek dochodów w stopniu zapewniającym utrzymanie ich zdolności finansowej na poziomie, który nie będzie zagrażał realizacji podstawowych zadań nałożonych na organy miast, gmin i regionów.

fot. archiwum; grafika UM Jawor

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..