Jaworska policja ruszyła z kolejną akcją

policjaDziś od rana do późnego wieczora policjanci z jaworskiej drogówki wnikliwie przyglądają się kierowcom, ale w szczególności rowerzystom, motorowerzystom i pieszym. – Uczestnicząc w zdarzeniu drogowym są oni pozbawieni jakiejkolwiek ochrony. Dlatego stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego – przypominają funkcjonariusze, zapowiadając swoją akcję.

„Nieuchronni uczestnicy ruchu drogowego” to działania, które policjanci prowadzą cyklicznie. Podobnie jest dziś, gdy funkcjonariusze drogówki kontrolują użytkowników dróg i chodników, szczególną uwagę zwracając na pieszych, rowerzystów i motorowerzystów.

– W trakcie działań policjanci zwrócą szczególną uwagę m.in. na zachowanie kierujących wobec pieszych, poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, przechodzenie pieszych w miejscach niedozwolonych i niebezpiecznych czy stosowanie się do sygnalizacji i prawidłowe oświetlenie rowerzystów – informuje podkom. Kordian Mazuryk.

Jaworscy policjanci apelują do mieszkańców o stosowanie elementów odblaskowych, a podczas jazdy na rowerze dodatkowo o używanie kasków i ochraniaczy.

– Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych, rowerzystów, motorowerzystów zwiększa ich bezpieczeństwo. Poprawia ich widoczność, co pozwala na bezpieczne wykonywanie manewrów takich jak wyprzedzanie czy wymijanie przez inny pojazd. Ponadto jaworscy policjanci przypominają, że obowiązujące przepisy obligują każdego pieszego, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym do posiadania odblasku umieszczonego w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w kwocie do 100 zł – dodaje rzecznik prasowy jaworskiej komendy.

Dodaj komentarz