JAWOR. Więcej patroli na drogach

policja 3Bacznie przyglądają się zachowaniom pieszych, kontrolują także kierowców. Na drogach powiatu jaworskiego od rana trwa policyjna akcja „NURD” czyli „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Akcja będzie trwała do godziny 22.

– Piesi, rowerzyści i motorowerzyści w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony i przy uderzeniu pojazdu z prędkością powyżej 60 km/h praktycznie nie mają szans na przeżycie – mówi Kordian Mazuryk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaworze. – Wypadki z udziałem pieszych, rowerzystów i motorowerzystów poza obszarem zabudowanym należą do najcięższych – dodaje rzecznik.

Podczas akcji mundurowi zwracają szczególną uwagę między innymi na zachowanie kierujących wobec pieszych, poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, przechodzenie pieszych w miejscach niedozwolonych i niebezpiecznych, stosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz prawidłowe oświetlenie rowerzystów i właściwe przekraczanie przez nich jezdni.

– Policyjne działania są ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenie pieszych w ruchu drogowym. W ramach akcji policjanci zwracają uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych oraz czy piesi nie łamią zasad ruchu drogowego – mówi Kordian Mazuryk.

FOT. ILUSTRACYJNE

Dodaj komentarz