JAWOR. Stuletnie motyle

mapkaMuzeum Regionalne w Jaworze zaprasza na wernisaż stałej wystawy pt. „Jaworska kolekcja motyli”, który odbędzie się w najbliższy piątek, 22 kwietnia, o godzinie 18. Będzie to prezentacja unikatowej na skalę kraju kolekcji owadów pochodzącej z przedwojennych zbiorów Heimat Museum Jauer.

Po kilkudziesięciu latach, od czasu przeniesienia zbiorów do zespołu poklasztornego franciszkanów obserwantów, ponownie będzie można podziwiać najpiękniejsze motyle świata. Zbiór liczy prawie trzysta egzemplarzy motyli dziennych i nocnych. Został starannie sklasyfikowany niemal 100 lat temu.

Uwagę przykuwają gatunki o jaskrawej barwie i osobliwym wyglądzie. W chwili utworzenia jaworskiej kolekcji okazy sprowadzano z zamorskich terytoriów imperiów kolonialnych, znajdujących się do początku XX wieku pod panowaniem m.in. Wielkiej Brytanii, Prus i Francji. Nowa wystawa spodoba się na pewno dzieciom i młodzieży, jako element edukacji i inspiracja do twórczych zabaw, skierowana jest zarówno do mieszkańców regionu, lecz także do przyjezdnych poszukujących atrakcji na mapie Dolnego Śląska.

Dodaj komentarz