JAWOR. Sadza w kominie przyczyną pożarów

straż auto1.Sadza w kominach zmorą strażaków. Tylko dzięki natychmiastowym i sprawnym akcjom gaśniczym nie doszło w ostatni weekend do pożarów w mieszkaniu w miejscowości Luboradz oraz w domu jednorodzinnym w miejscowości Skała. Nikomu nic się nie stało.

– W obu przypadkach najpierw trzeba było wygasić w piecu, a palącą się sadzę w kominie strącić piaskiem – mówi Łukasz Starowicz, oficer prasowy z Komendy Powiatowej PSP w Jaworze. – Po ugaszeniu pożaru, strażacy sprawdzili przewód kominowy kamerą termowizyjną, żeby upewnić się, że zagrożenia już nie ma – dodaje strażak.

Strażacy apelują, aby przestrzegać terminów okresowych przeglądów kominów, szczególnie przed sezonem grzewczym. Zalegająca w kominie sadza jest bardzo niebezpieczna. Gdy dojdzie do pożaru w kominie musimy natychmiast wezwać straż pożarną i wygasić w piecu. Pamiętajmy także o zamknięciu drzwiczek od pieca, aby odciąć dopływ tlenu.

– W żadnym wypadku nie wolno lać wody – mówi Łukasz Starowicz. – Może wtedy popękać komin i pożar przechodzi do mieszkania.

JW, DRM

Dodaj komentarz