JAWOR. Bezpłatnie zbadają piersi

mammografia UM JaworW ramach akcji „Październik to miesiąc walki z rakiem” jaworzanki będą mogły skorzystać z badania mammograficznego. Badania będą wykonywane w niedzielę 4 października na terenie Szkoły Podstawowej Nr 5 w Jaworze.

Mammografia trwa kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi wtedy, kiedy nie są one jeszcze wyczuwalne przez kobietę lub lekarza.

Z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać panie w wieku od 40 do 75 lat. Dla kobiet w przedziale od 50 do 69 lat badania odbywać się będą w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Badanie refundowane jest kobietom co dwa lata prze NFZ i nie jest wymagane skierowanie.

Z kolei panie w wieku 40-49 lat oraz 70-75 lat powinny mieć skierowanie od lekarza dowolnej specjalizacji. Badania wykonywane będą w ramach projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”. Badanie jest współfinansowane z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Więcej informacji o badaniach oraz wzór skierowania dostępne jest na stronie www.fundusze.mammo.pl

MAT. UM JAWOR

Dodaj komentarz

*

code