ITD rozważa nowe fotoradary. Zobacz gdzie!

Wprawdzie ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, to jest duża szansa, że przy drodze krajowej nr 36 będzie wreszcie bezpieczniej. Główny Inspektorat Transportu Drogowego rozważa montaż tam fotoradarów. Urządzenia te miałyby stanąć w trzech wsiach powiatu lubińskiego, w których często dochodzi do groźnych kolizji i wypadków.

Temat fotoradarów w naszym powiecie po raz ostatni poruszaliśmy w połowie lipca, niedługo po tym, jak w okolicach Miłosnej doszło do dwóch śmiertelnych wypadków samochodowych.

Wojciech Król, główny specjalista ds. komunikacji w GITD w Warszawie, mówił wówczas o planach rozbudowy sieci fotoradarów i innych urządzeń drogowych służących poprawie bezpieczeństwa w całej Polsce.

Inwestycja ma łącznie pochłonąć ponad 160 mln zł, a jej realizacja będzie możliwa głównie dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej, która na ten cel wyłoży aż 137,7 mln zł. Zgodnie z projektem w około stu nowych lokalizacjach zostanie zamontowanych 26 fotoradarów, 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, 30 urządzeń do kontroli wjazdu na czerwonym świetle oraz 5 rejestratorów na przejazdach kolejowych. Decyzja co do wspomnianych lokalizacji jeszcze nie zapadła.

Projekt, o którym mowa powyżej, raczej nie zakłada zamontowania fotoradarów na terenie powiatu lubińskiego, co jednak wcale nie oznacza, że takich urządzeń nie będzie w ogóle.

– Na razie jesteśmy w trakcie konsultacji. Jeśli zostanie podjęta decyzja o postawieniu takich urządzeń przy drodze krajowej nr 36, to prawdopodobnie nie w ramach nowego projektu, ale będą to stare urządzenia pochodzące z dróg, które utraciły już status dróg krajowych – wyjaśnia Wojciech Król.

Fotoradary, o których mówił przedstawiciel GITD, miałyby stanąć do końca przyszłego roku w Miłosnej, Osieku i Siedlcach.

Dodaj komentarz

*

code