Inżynier z wielkimi zębami

Mają wielkie zęby i specyficzne ogony,budują tamy na rzekach i uprzykrzają życie rolnikom. Mowa o bobrach,największych gryzoniach, które uprzykrzają życie mieszkańcom Rokitek.

Te sympatyczne i największe w Europie gryzonie budują żeremia oraz tamy i piętrzą wodę, która podtapia łąki i pola. Pan Sylwester przyznaję, że bobry skutecznie uprzykrzają mu życie. – Strasznie się męczymy z tymi bobrami, już 4 tamę w tym roku musieliśmy rozebrać – skarży się pan Sylwester.

Żeby rozebrać tamę potrzebne są specjalnie pozwolenia. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydaje także zgodę na redukcję tej populacji. Rozwiązaniem może być także ich odławianie i przenoszenie na inne tereny. Bobry To jedno z niewielu zwierząt, które potrafi przystosować środowisko do własnych potrzeb. Konstrukcje tworzone przez tych inteligentnych inżynierów mają ogromny wpływ na ekosystem. Ich budowle zmieniają przepływ wód i powodują zalewanie dużych połaci terenu także w lasach.

Efekt jego pracy możemy także obserwować na drogach Zdarzało się bowiem, że ścięte przez bobra drzewa lądowały na jezdni, stanowią niebezpieczeństwo dla kierowców.

 

 

Dodaj komentarz

*

code