HM Głogów: złoto-srebrny jubileusz

Wydział Metali Szlachetnych, należący do Huty Miedzi Głogów, obchodził we wrześniu 25-lecie swego istnienia. Choć najwięcej emocji wzbudza oddział złota, to produkcja srebra stawia KGHM wśród liderów branży.

– Niewiele osób wie, że na Dolnym Śląsku produkujemy rocznie kilka ton złota, a od wielu lat jesteśmy w światowej czołówce producentów srebra – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Jak podkreśla, w Wydziale Metali Szlachetnych pracują fachowcy z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem, dlatego KGHM „ma ambicje utrzymać pozycję w światowej czołówce producentów” (obecne zatrudnienie wynosi 80 osób). Odzyskiwane są tam, znajdujące się w rudzie miedzi: srebro i złoto, a także koncentrat platynowo-palladowy (to pozostałość po procesie odzyskiwania złota, a platyna i pallad wykorzystywane są w branży motoryzacyjnej, chemicznej i elektronicznej) oraz selen techniczny (metal stosowany w fotokomórkach i kserokopiarkach, ale też m.in. w przemyśle szklarskim, farmaceutycznym i kosmetycznym).

Najbardziej jednak na wyobraźnię działa oddział złota. Metal ten sprzedawany jest w postaci sztabek – od 0,5 kg do 12,5 kg. Dodajmy, że złoto i srebro pozyskiwane są w podobnym procesie.

– Znajdują się one w tak zwanym czarnym błocie, czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi – tłumaczy Tomasz Walkowiak, kierownik Wydziału Metali Szlachetnych. – Celem hutników jest uzyskanie „czterech dziewiątek”, czyli srebra oraz złota zawierających 99,99 procent kruszcu – dodaje.

Srebro, zarejestrowane pod marką KGHM HG, także odznacza się bardzo wysoką czystością. Posiada certyfikaty Good Delivery, wystawione przez London Bullion Market Association, a także certyfikat rejestracji na Giełdzie Handlowej NYMEX w Nowym Jorku. Roczna produkcja tego metalu wynosi ok. 1200 ton. Według notowań Word Silver Survey, produkcja srebra KGHM pozwoliła zająć trzykrotnie pierwsze miejsce w rankingu największych producentów na świecie (w latach 2011, 2012, 2014). W zeszłym roku wyprodukowano 1218 ton srebra, co dało drugie miejsce. Srebro w formie wlewków, tzw. gąsek, trafia głównie do banków. W minionym roku ok. 97 proc. sprzedaży przeznaczono na eksport.

Jeśli chodzi o złoto, to nabywcami najmniejszych sztabek są producenci biżuterii, większe zaś stanowią zabezpieczenie kapitału dla banków. W głogowskiej hucie złota produkuje się coraz więcej. Rekordowe lata to: 2016 – 3540,150 kg oraz 2017 – 3649,049 kg.

Źródło: KGHM 

Dodaj komentarz