Hiszpańscy grotołazi najlepsi na Gruszce (FOTO)

Nie lada umiejętnościami i sprawnością fizyczną musieli się wykazać uczestnicy Mistrzostw Polski w Technikach Jaskiniowych „Złoty Karabinek”, które już po raz 24. odbyły się na terenie kamieniołomu „Gruszka” w Wojcieszowie. Tegoroczną rywalizację zdominowali Hiszpanie.

Efektowne zjazdy linowe, przeciskanie się przez wąziutkie szczeliny skalne czy podnoszenie ciężkich głazów przy użyciu odpowiednich technik  – to tylko niektóre z zadań, jakie mieli do pokonania uczestnicy tegorocznych zmagań.

Trasa składała się z trzech odcinków, na których jednocześnie znajdowało się trzech zawodników. Pierwszy i zarazem najdłuższy odcinek obejmował poręczowanie, które co roku przysparza zawodnikom najwięcej problemów. Drugim odcinkiem była tyrolka, zaś w trzecim zawodnicy musieli zmierzyć się z drabinką i tzw. „firankami”. Walka była zacięta, co potwierdzają czasy uzyskane przez zawodników. Różnica między pierwszym a drugim miejscem w kategorii kobiet wyniosła zaledwie 16 sekund. Oczywiście na uzyskane wyniki wpływ miał nie tylko czas, ale także poprawność techniczna. Każdy błąd karany był bowiem dodaniem dziesięciu procent czasu uzyskanego przez najlepszego zawodnika.

W tym roku najlepsi okazali się grotołazi z półwyspu Iberyjskiego. W kategorii kobiet zwyciężyła Fatima Garcia Roman, natomiast wśród mężczyzn złoto wywalczył  Jesus Pérez Fernández. Obaj należą do hiszpańskiego klubu jaskiniowego – Grupo Espeleológico de Villacarrillo (GEV). Dalsze lokaty zajęli: 2. Sonia Dudziak (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego, WKTJ), 3. Marta Walczewska (Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego). Warto również wspomnieć o czwartym miejscu Joanny Zdżalik z Akademickiego Klubu Grotołazów (Kraków), która debiutowała na tego typu imprezie.

Pozostałe miejsca na podium w kategorii mężczyzn zajęli natomiast odpowiednio: Witold Hoffmann i Piotr Stelmach (obaj z Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego). W sumie wystartowało 14 zawodników i zawodniczek.

Tradycyjnie w przeddzień zawodów odbył się mecz piłki nożnej, w którym zmierzyli się grotołazi z oldbojami Orła Wojcieszów. Po zaciętym widowisku górą byli gospodarze (8:7).  Kolejnym punktem programu było spotkanie w „Dziuśkowej Chacie”, gdzie wyświetlone zostały filmy z mistrzostw sprzed 20 lat, a także relacje z wypraw organizowanych przez przybyłe kluby.

Organizatorzy przygotowali również sporo atrakcji dla najmłodszych, i nie tylko. Były  otwarte zawody wspinaczkowe, plastyczne zabawy dla dzieci, tyrolka czy podróżujący po imprezach górskich zacisk, który cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony grotołazów, ale także widzów i dzieci.

W punkcie gastronomicznym można było spróbować m.in. potraw z grilla oraz pysznych ciast przygotowanych przez dziewczyny ze Speleoklubu „Bobry” Żagań i Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego oraz ich rodziny.

Po zakończeniu zawodów wszyscy spotkali się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wojcieszowie, gdzie odbyło się rozdanie nagród, zawody w „Pchnięciu kulą” oraz koncert zespołu Mate.

Głównym organizatorem zawodów jest Speleoklub „Bobry” Żagań, a współorganizatorami: Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy oraz Polski Związek Alpinizmu.

.

Fot. Speleoklub Bobry via Facebook

Dodaj komentarz