Handlowali samochodami, prali pieniądze

Do Sądu Okręgowego w Legnicy trafił akt oskarżenia przeciwko pięciu członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy handlując luksusowymi samochodami mieli uszczuplić podatek VAT na ponad 4 mln zł.

Prokuratura oskarżyła mężczyzn o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa podatkowe, zaniżanie należności Skarbowi Państwa podatku VAT, zaniżanie dochodu i podatku dochodowego, poświadczenie nieprawny w wystawionych fakturach i deklaracjach podatkowych, pranie pieniędzy pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem wyżej wymienionych czynów oraz przestępstwa karno-skarbowe.

Jak informują przedstawiciele prokuratury, aktem oskarżenia objęto także szóstą osobę, zarzucając jej popełnienie przestępstw karno-skarbowych, oszustw podatkowych i poświadczenia nieprawdy.

Jak działali przestępcy? Proceder trwał od 2009 do 2014 roku na terenie regionu, m.in. w Lubinie, Polkowicach i innych miejscowościach.

– Jak ustalono w toku śledztwa, grupa ta miała na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych ukierunkowanych na zaniżanie należności publicznoprawnych związanych z obrotem luksusowymi samochodami oraz pranie pieniędzy pochodzących z

Lidia Tkaczyszyn

przestępstw. Głównymi organizatorami zakupu pojazdów za granicą byli prowadzący działalność gospodarczą oskarżeni Przemysław W. i Dariusz Ch. Inni oskarżeni członkowie tej grupy przestępczej wystawiali dla firm Przemysława W. i Dariusza Ch. fikcyjne faktury VAT na sprzedaż pojazdów i innych produktów oraz usług wimieniu rzekomo prowadzonych przez siebie firm, które pozorowały jedynie taką działalność, w celu umożliwienia tym oskarżonym prowadzącym działalność gospodarczą odliczenia podatku VAT, który nie został uregulowany na wcześniejszym etapie obrotu oraz zaniżenia podatku dochodowego poprzez zawyżenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów – informuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy. – Fikcyjne faktury dotyczyły głównie sprzedaży luksusowych samochodów zakupionych wcześniej w Niemczech, Francji, Belgii, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz sprzedaży innych produktów i usług remontowo-budowlanych, transportowych. Przemysław W. i Dariusz Ch. wykorzystując zależne od siebie firmy trzech innych oskarżonych z grupy przestępczej, jako tzw. znikających podatników, spowodowali faktyczne uszczuplenia w podatku VAT za lata 2009-2013 na łączną kwotę 4.160.512,00 złotych – dodaje.

Jak tłumaczą śledczy, oskarżeni Romuald K., Marcin Cz. i Łukasz F. ułatwili Przemysławowi W. oraz Dariuszowi Ch. zaniżanie należnych Skarbowi Państwa podatków z tytułu sprzedaży luksusowych samochodów.

– Oskarżony Przemysław W. zaniżył dochód i uszczuplił podatek dochodowy na kwotę ponad 1.250.000,00 złotych. Oskarżeni Przemysław W. i Dariusz Ch. działając wspólnie i w porozumieniu z innymi członkami tej grupy przestępczej podejmowali czynności mające na celu udaremnienie oraz znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków płatniczych, a w tym Przemysław W. w kwocie nie mniejszej niż 13 milionów złotych, a w tym około 2,5 miliona złotych pochodzących z uszczuplenia należnego Skarbowi Państwa podatku VAT, Dariusz Ch. w kwocie nie mniejszej niż 10,5 miliona złotych , w tym z podatku VAT na kwotę około 2 miliony złotych – wylicza prokurator Tkaczyszyn.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień. Za oszustwa podatkowe w stosunku do mienia znacznej wartości oraz pranie brudnych pieniędzy w porozumieniu z innymi osobami grozi im kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Za poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – od 6 miesięcy do ośmiu lat, natomiast za udział w zorganizowanej grupie przestępczej – kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz