Gwarancja rocznej opieki po szpitalnym leczeniu (WIDEO)

Rzecznik prasowy dolnośląskiego NFZ Joanna Mierzwińska

Po wyjściu ze szpitala pacjent przestanie być zdany wyłącznie na siebie. Każda z placówek leczniczych, która weszła w tzw. sieć, przez dwanaście miesięcy będzie zobowiązana do opieki nad takim chorym, zapewniając mu m.in. wizyty kontrolne u specjalistów czy rehabilitację. To jedna z najważniejszych zmian, jakie zaczną obowiązywać już od 1 października br.

Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia zapewniają, że placówki medyczne, które zostały objęte systemem, mają zagwarantowane pieniądze na wprowadzenie nowej organizacji pracy. Dla przykładu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy w ciągu najbliższych trzech miesięcy otrzyma aż 8 mln zł.

Nowe rozwiązania mają też znacznie skrócić kolejki do szpitalnych oddziałów ratunkowych. Pomóc w tym powinno obowiązkowe wprowadzenie punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, gdzie kierowane będą osoby z lżejszymi dolegliwościami.

W legnickim szpitalu takie rozwiązanie zostało wprowadzone już dawno. Opieka świąteczna i nocna prowadzona jest w poradniach, gdzie pacjentów przyjmuje trzech lekarzy dyżurnych.

Pracownicy dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia rozpoczęli objazd po lecznicach naszego regionu, gdzie w trakcie czterogodzinnych dyżurów objaśniają założenia wprowadzanej reformy. W pierwszej kolejności odwiedzili Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy. Najwięcej pytań dotyczyło zmian w leczeniu poszpitalnym.

Na Dolnym Śląsku w tzw. sieci szpitalnej znalazło się łącznie 45 placówek medycznych. Przedstawiciele NFZ odwiedzą kilka z nich. Wkrótce, bo już 20 września, pojawią się również w Głogowskim Szpitalu Powiatowym.

Dodaj komentarz