Gruzini wystąpią na dolnośląskich deskach

Jacek Głomb. Fot. Paweł Pawlucy
Jacek Głomb. Fot. Paweł Pawlucy

2 i 3 marca w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy będzie można zobaczyć dwa przedstawienia, w których wystąpią aktorzy Państwowego Teatru Dramatycznego w Batumi. W ramach umowy między Dolnym Śląskiem, a tamtejszą republiką Adżarii, Gruzini wystąpią również we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Wałbrzychu.

– Nie ma drugiego kraju, w którym kochają nas tak, jak w Gruzji. Kiedy tylko słyszą polski język, zaczynają płakać i stają na baczność – przekonuje z sentymentem Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej. I wie, co mówi. Wraz ze swoją ekipą w sierpniu gościł w Batumi, by wspólnie z Gruzinami zrealizować spektakl „Wiele demonów”.

Małgorzata Bulanda. Fot. Paweł Pawlucy
Małgorzata Bulanda. Fot. Paweł Pawlucy

Pokłosiem współpracy będzie wizyta tamtejszych artystów na Dolnym Śląsk. Ich podróż po Polsce zacznie się nie gdzie indziej, a właśnie w Legnicy. 2 marca zagrają na deskach Teatru Modrzejewskiej spektakl „Wiele demonów” – thriller kryminalny według powieści Jerzego Pilcha wyreżyserowany przez Jacka Głomba. Dzień później zaprezentują czarną komedię „Syndrom albo do kogo śpiewasz?”, a zatem „Karola” Sławomira Mrożka w adaptacji Andra Enukidze, dyrektora Państwowego Teatru Dramatycznego w Batumi.

– Warto przyjść do teatru, by zobaczyć autorski pomysł Andra na Mrożka, który w Gruzji, Mołdawii czy na Litwie jest grany na potęgę. Zupełnie inaczej niż u nas. Będą wybitnie wykonane gruzińskie pieśni i ciekawi aktorzy, zupełnie inni niż polscy – zachęca Głomb. – „Wiele demonów” to z kolei nie tylko pierwszy kryminalny spektakl, jaki zrobiliśmy, ale też najciekawszy z dotychczasowych Pilchów w naszym wydaniu – zapewnia.

Przedstawiciele legnickiego teatru zdradzają, że wizyta Gruzinów ma być tylko jednym z wyrazów wzajemnej sympatii. W 2018 r. miejscowa trupa chce wystawić koprodukcję w Batumi. Miałaby ona swoją premierę na festiwalu, który tamtejszy teatr planuje zorganizować po zakończeniu trwającego obecnie remontu.

Wiele demonów teatr– Praca w Gruzji nie była łatwa, uwijałam się w upale, mieliśmy do dyspozycji tylko jedno klimatyzowane pomieszczenie. Uważam jednak, że wszystko, co rodzi się w bólach, daje później przekonanie, że warto było cierpieć. Jesteśmy bardzo związani z tym projektem – opowiada Małgorzata Bulanda, która w Batumi pracowała nad scenografią „Wiele demonów”. – Zrodziła się teatralna przyjaźń. Nasi przyjaciele z Gruzji otworzyli się na nas, zaczęli się nawet uczyć polskiego.

Spektakl „Wiele demonów” będzie można obejrzeć w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy 2 marca (czwartek) o godz. 19. Później polsko-gruziński zespół wystawi go także we Wrocławiu (Teatr Polski – Scena na Świebodzkim, 4 marca, godz. 19) i Wałbrzychu (Teatr Dramatyczny, 7 marca, godz. 19). Z kolei „Syndrom albo do kogo śpiewasz?” w reżyserii Andra Enukidze na legnickich deskach obejrzymy 3 marca (piątek), także o godz. 19 oraz: we Wrocławiu (5 marca, godz. 19) i Jeleniej Górze (Teatr im. Norwida, 8 marca, godz. 19).

Dodaj komentarz