Grodziec odkrywany na nowo (WIDEO)

Na Zamku Grodziec trwają warsztaty konserwatorskie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pracujący tam pod okiem konserwatorki dzieł sztuki studenci zajmują się m.in. pozostałościami po portalu Wendela Roskopfa, które ponad pół wieku temu skryła zaprawa murarska.

Studenci zajmują się m.in. tajemniczym obiektem, który przez lata leżał zakopany na dziedzińcu. Badacze z Wrocławia wyjęli z ziemi tę, prawdopodobnie, kapliczkę słupową i poddali pierwszym pracom. Efekty już są – choćby w postaci odkrytych śladów polichromii. Niebawem ich analiza.

Więcej w materiale wideo TVREGIONALNA.PL:

Kolejny cel warsztatów to portal autorstwa Wendela Roskopfa, a właściwie jego pozostałości, które powoli zaczynają cieszyć oko badaczy. O jego istnieniu historycy i miłośnicy Grodźca wiedzieli od dawna, jednak dopiero teraz ujrzy światło dzienne uwolniony spod murarskiej zaprawy.

Plany na przyszłość to rekonstrukcja portalu sprzed 500 lat, ale i odkrycie sekretów zamku, który kasztelan reklamuje dziś hasłem: „IX wieków tajemnic”.

Tajemnice skrywane dziś przez zamek przypisuje się Bodo Ebhardtowi, słynącemu z sekretnych przejść i komnat w ukryciu. Projekt pachnie tajemnicą, ale zamek warto odwiedzić nie tylko z powodu tajemnic. Już najbliższą sobotę od godz. 20 nocne zwiedzanie Grodźca w niecodziennej bajkowej odsłonie.

Dodaj komentarz