Gotowy projekt domu – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Dom to bardzo często wybierany zamiennik mieszkania. Jest idealną opcją dla osób posiadających większą rodzinę lub po prostu dla tych z nas, którzy lepiej czują się poza ścisłym centrum większego miasta. Co jednak zrobić, gdy stajemy przed koniecznością zaprojektowania swojego nowego domu? Czy warto zdecydować się na gotowy projekt? Jakie są tego zalety, a gdzie będzie to mniej atrakcyjne rozwiązanie?

1. Czym jest gotowy projekt domu

2. Co wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu gotowego projektu domu?

3. Jakie są zalety zdecydowania się na projekt gotowy domu

 

Czym jest gotowy projekt domu

Decydując się na kupno i zamieszkanie w domu siłą rzeczy wystawiamy się na więcej decyzji do podjęcia oraz wyborów, które musimy przeanalizować zanim będziemy mogli wprowadzić się do długo wyczekiwanego M. O ile w przypadku mieszkania zdajemy się na pomysły dewelopera, o tyle samodzielna budowa domu wymaga od nas posiadania projektu tego budynku oraz pomysłu na zagospodarowanie reszty działki – na przykład zdecydowanie czy bardziej interesują nas projekty domów z tarasem czy bez niego. Zakupienie już gotowych planów pozwala nie tylko na znaczne skrócenie etapu projektowego, ale również na obniżenie kosztów stworzenia budynku oraz ułatwienie sobie późniejszego odbioru technicznego. W skrócie, projekty domów gotowych to pełna dokumentacja i plany obiektów, które już gdzieś kiedyś wybudowano – przez co wiadomo że są one zgodne ze sztuką – a które ze względu na brak indywidualnego projektowania są o wiele tańsze niż usługi architekta.

 

Co wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu gotowego projektu domu?

To, na co powinniśmy zwracać uwagę w projekcie domu to kwestia bardzo indywidualna, jednak da się wyszczególnić kilka najważniejszych aspektów. Zaliczamy do nich między innymi:

  • wielkość rodziny: jest to bezpośredni czynnik definiujący to, jak dużego domu potrzebujemy;
  • ilość miejsc w garażu: szczególnie istotne dla rodzin w których jest więcej niż jeden samochód;
  • zainteresowania: jeżeli lubimy majsterkować albo ćwiczyć jak na siłowni, przyda nam się do tego dodatkowa przestrzeń;
  • częstotliwość i ilość pojawiających się gości: przydatne dla osób lubiących zapraszać znajomych na dłużej niż jeden wieczór.

Poza tymi podstawowymi aspektami istnieje oczywiście wiele innych punktów, które są dla nas mniej lub bardziej istotne, zależnie od naszego stylu życia, trybu pracy czy planów na przyszłość. Z bardziej szczegółowym poradnikiem zapoznasz się na stronie: https://dom.wp.pl/jak-wybrac-gotowy-projekt-domu-porady-eksperta-6410971629070465a.

 

Jakie są zalety zdecydowania się na projekt gotowy domu

Projekt gotowy domu to bardzo duże ułatwienie. Nie musimy sprawdzać każdego wymiaru i aspektu konstrukcji, ponieważ otrzymujemy plany już sprawdzone na innym fizycznie istniejącym budynku. Wprawdzie przez to konstrukcja przestaje być unikalna, jednak nadal prawdopodobieństwo stania dwóch identycznych domów tuż obok siebie jest bardzo małe.

Innym dużym atutem przemawiającym za wybraniem gotowca jest także cena. Chociaż zaprojektowany przez architekta na nasze wyłączne zlecenie dom jest unikatowy i jedyny w swoim rodzaju, to jednak jest to rozwiązanie drogie. W sytuacji gdy zależy nam na obniżeniu ceny domu ale nie chcemy oszczędzać na samych materiałach czy powierzchni, wybranie już istniejącego modelu konstrukcji może być rozwiązaniem na miarę naszych potrzeb. Dodatkowo dzięki przetestowanym rozwiązaniom nie będziemy mieć również problemu z odbieganiem finalnego budynku od założeń w projekcie.

 

Dodaj komentarz