GMINA GŁOGÓW. Wspomnieli pierwszych osadników

osadnicyW Grodźcu Małym, gmina Głogów, gdzie 70 lat temu zatrzymał się pociąg z repatriantami, mieszkańcy i zaproszeni goście uczcili tę rocznicę przyjazdu pierwszych osadników na Ziemie Odzyskane. Było patriotycznie i muzycznie. 

Podczas uroczystości Rozalia Satora, jedna z pierwszych mieszkanek Grodźca Małego, odsłoniła obelisk upamiętniający wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat. Pamiątkowy kamień poświęcił ks. Rafał Zendran, proboszcz kolegiackiej parafii, który odprawił też polową mszę świętą w pobliżu dawnej stacji kolejowej, w miejscu, w którym zatrzymał się pociąg z osadnikami.

W uroczystości wzięli udział Joanna Gniewosz, wójt gminy Głogów, Łukasz Horbatowski, wójt gminy Kotla oraz Tadeusz Samborski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, którzy złożyli mieszkańcom podziękowania za trud, jaki ponieśli w tworzeniu swojej nowej, małej ojczyzny.  A wspomnienia pierwszych osadników z Grodźca Małego zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Serbach. W części artystycznej wystąpiły miejscowe zespoły: Iskierki i Grodzianki oraz goście – Skidniowianki, głogowski zespół EKG i grupa Hoverla z Wrocławia.

UR/FOT. UG GŁOGÓW

  

Dodaj komentarz