Gmina Chojnów zadba o zęby dzieci i młodzieży

W gminie Chojnów rusza program profilaktyki próchnicy dla dzieci i młoedzieży. Niebawem w ramach przedsięwzięcia mali mieszkańcy będą mogli wziąć udział w dzaiałaniach edukacyjnych i skorzystać z bezpłatnych badań stomatologicznych.

O tym, że warto inwestować w profilaktykę próchnicy u dzieci nie trzeba nikogo przekonywać. Choroba ta w krótkim czasie może prowadzić do zniszczenia twardych tkanek zęba, wpływa też na ogólny stan zdrowia dziecka. Przedstawiciele władz gminy zaznaczają też, że zmiany w polskim systemie ochrony zdrowia niekorzystnie odbiły się na opiece stomatologicznej. Efekt? Znaczne ograniczenie dostępności do stomatologicznych zabiegów profilaktyczno-leczniczych u dzieci.

W gminie Chojnów znaleźli sposób na poradzenie sobie z tym kłopotem. Powstał tu projekt, na który lokalny samorząd wyda ze swojego budżetu nieco ponad 100 tys. zł. Główny cel – obniżenie wartości wskaźnika występowania próchnicy zębów i poprawa stanu uzębienie młodych mieszkańców gminy. Poza dziećmi i młodzieżą do 18. roku życia grupę docelową stanowią jednak rónież rodzice i opiekunowie, którzy będą zapraszani na spotkania edukacyjne.

Jak skorzystać z tej możliwości? Informacje o rozpoczęciu i zasadach programu można znaleźć na stronie internetowej gminy. Rodzicę będą informowani o wdrożeniu przedsięwzięcia podczas wywiadówek w szkołach czy zebrań w żłobkach i przedszkolach. Zgodnie z szacunkami urzędników, na akcji skorzysta ok. 1,3 tys. osób (ok. 70 proc. populacji docelowej). Kryteria, które decydują o wzięciu udziału to wiek, zamieszkanie na terenie gminy i pisemna zgoda obojga rodziców lub opiekunów.

– Obecnie dzieci mają możliwość korzystania tylko z niektórych świadczeń stomatologicznych oferowanych w ramach ubezpieczenia w NFZ. W ramach programu edukacja dzieci będzie odbywać się podczas cyklicznych pogadanek w grupach około 20-30-osobowych. Ponadto dzieci podczas przeglądów profilaktycznych będą brały udział w indywidualnych rozmowach edukacyjnych. Zakres zagadnień, który ma być poruszany podczas edukacji rodziców ma dotyczyć m.in. zbilansowania odpowiedniej diety, nauki szczotkowania zębów, odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej, zagrożeń wynikających z nieleczenia zębów, a także skutków rozwoju próchnicy i wad zgryzu – tłumaczy Andrzej Pyrz, wójt gminy Chojnów.

Dodaj komentarz

*

code