Gmina Chojnów dba o zęby uczniów

Uczniowie ostatniej grupy przedszkolnej jako pierwsi usiedli w fotelach stomatologicznych w ramach programu „Profilaktyki próchnicy dla dzieci i młodzieży z gminy Chojnów”.

Kolejny już etap programu ruszył w październiku. Badania jamy ustnej odbyły się w przychodni Gminnego Zespołu Zakładów Opieki Podstawowej w Krzywej. Przed badaniami profilaktycznymi z dziećmi spotkała się kierownik Barbara Dyrka, która opowiedziała o higienie jamy ustnej oraz o zagrożeniach płynących z jej braku.

– Choroba próchnicowa jest źródłem infekcji i ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Próchnica zębów – jako współczesna poważna choroba cywilizacyjna, jest silnie warunkowana stylem życia, np. złe nawyki żywieniowe, brak odpowiedniej higieny jamy ustnej; czynnikami systemowymi i środowiskowymi – tłumaczyła młodym pacjentom.

Jak się okazało, dzieci wychodziły z gabinetu z szerokim uśmiechem oraz gadżetami promującymi akcję. Każdy otrzymał szczoteczkę do zębów, dyplom „Super Pacjenta” oraz okolicznościową przypinkę.

Jak tłumaczą urzędnicy z gminy Chojnów, program ma za zadanie zwiększyć dostępność do specjalistycznej opieki stomatologicznej dla dzieci w wieku 1-18 lat. Obecnie mają one możliwość korzystania tylko z niektórych świadczeń stomatologicznych oferowanych w ramach ubezpieczenia w NFZ. W ramach programu edukacja dzieci będzie odbywać się podczas cyklicznych pogadanek w grupach około 20-30-osobowych. Ponadto dzieci podczas przeglądów profilaktycznych będą brały udział w indywidualnych rozmowach edukacyjnych.

– Zakres zagadnień, który ma być poruszany podczas edukacji rodziców ma dotyczyć m.in. zbilansowania odpowiedniej diety, nauki szczotkowania zębów, odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej, zagrożeń wynikających z nieleczenia zębów, a także skutków rozwoju próchnicy i wad zgryzu – informuje wójt Andrzej Pyrz.

Warto zaznaczyć, że Polska znajduje się w czołówce krajów o największej intensywności i częstości występowania próchnicy. Działania zmierzające do ograniczenia skali tego problemu muszą być kompleksowe i rozpoczynać się już od najmłodszych lat, kiedy wyrabiamy w sobie nawyki higieniczne i żywieniowe. Zgodnie z tą zasadą prowadzony jest projekt „Profilaktyki próchnicy dla dzieci i młodzieży z Gminy Chojnów”, który powstał z inicjatywy wójta i osiąga właśnie swój kulminacyjny moment. Zgodnie z projektem, program profilaktyki próchnicy na terenie Gminy Chojnów będzie realizowany do grudnia 2020. W całości finansowany jest ze środków budżetu gminy a jego koszt wyniesie nieco ponad 100 tys. zł. Głównym celem programu jest obniżenie wartości wskaźnika występowania próchnicy zębów oraz poprawa stanu uzębienia dzieci i młodzieży w wieku 1-18 lat zamieszkujących Gminę Chojnów. Oprócz dzieci i młodzieży, grupę docelową programu stanowią ich rodzice i opiekuni prawni.

Dodaj komentarz