Znów zapłonęła watra (FOTO)

W Michałowie w gminie Chocianów po raz 37. zapłonęła watra. Co roku przez tę imprezę przewija się kilka tysięcy osób. Są to nie tylko mieszkańcy powiatu polkowickiego. Zjeżdżają tu bowiem Łemkowie z całej Polski, a także z zagranicy.

 Na początku Watra, czyli jeszcze w latach osiemdziesiątych, kiedy się zaczynała, to była mała impreza, małe ognisko organizowane przez okolicznych mieszkańców i mieszkańców Michałowa, mająca służyć integracji lokalnej społeczności.

Łemkowska Watra na Obczyźnie w Michałowie zawsze rozpoczyna się tak samo. Najpierw jest złożenie kwiatów pod pomnikiem przypominającym o Łemkach deportowanych w ramach akcji Wisła. Później najstarszy mieszkaniec Michałowa rozpala watrę, czyli ognisko.

– Watra to łemkowskie święto. Schodzą się tu nie tylko Łemkowie, bo przyjść może każdy. Młodzi przychodzą, żeby potańczyć i pośpiewać, a starzy, żeby usiąść, porozmawiać i powspominać – mówi 84-letni Jarosław Szlachtycz, który rozpalał watrę w Michałowie po raz pierwszy, a trafił na Dolny Śląsk w wieku 14 lat w ramach akcji Wisła.

MRT/Fot. AG

Wyświetlonych 1 komentarzy
Wyraź swoją opinię
  1. Ballrog pisze:

    Jak zawsze pełen profesjonalizm.Pani Kasia Nigdy nie zawodzi;)

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..