GŁOGÓW/REGION. Zgubiony lub skradziony dokument trzeba szybko zastrzec

dokzastrz_1Dolnośląska policja włącza się w Ogólnopolską Kampanię Informacyjną Systemu Dokumenty Zastrzeżone. I przypomina o najważniejszych zasadach w sytuacji utraty dowodu osobistego czy karty płatniczej, np. w wyniku zgubienia lub kradzieży.

– Unikniemy dalszych kłopotów i zmniejszymy straty, gdy powiadomimy o tym odpowiednie instytucje – informuje podinsp. Bogdan Kaleta z głogowskiej komendy. – Kradzież czy zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, który może doprowadzić do wykorzystania naszych danych do celów przestępczych. Dlatego działajmy jak najszybciej.

Utracone karty płatnicze należy najpierw zastrzec w banku. Do zastrzegania kart w większości placówek funkcjonuje jeden numer: +48 828 828 828. Kolejny krok to powiadomienie policji, jeśli dokumenty zostały ukradzione. Trzeba też poprosić funkcjonariusza, by wydał zaświadczenie, że kradzież została zgłoszona. To przyda się przy załatwianiu spraw urzędowych.

– O zgubieniu czy kradzieży dokumentu należy też powiadomić najbliższy urząd gminy i złożyć wniosek o wyrobienie nowego – dodaje Bogdan Kaleta.

Policja przypomina, że najważniejsze dokumenty, jakich utratę powinniśmy zastrzegać to: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu, książeczka wojskowa i żeglarska, dowód rejestracyjny i karta płatnicza.

Więcej informacji na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl.

UR/FOT. ŹRÓDŁO: KPP GŁOGÓW

 

Dodaj komentarz