GŁOGÓW/LEGNICA. Hutnicy będą świętować

HUTAW KGHM centralne obchody Dnia Hutnika organizowane są w czwartek, 7 maja. Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i wyróżnień jubileuszowych rozpocznie się o godz. 14 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie. Tego dnia, wieczorem, odbędą się Hutnicza Centralna Karczma Piwna oraz Comber Babski.

Dalszy ciąg hutniczego święta zaplanowano na sobotę, 9 maja, w legnickim Rynku. Tam o godz. 19 ze specjalnym programem wystąpią artyści Teatru Buffo z Nataszą Urbańską i Januszem Józefowiczem. Wstęp jest wolny.

– W niedzielę, 10 maja, o godzinie 12.30 zapraszamy do udziału w uroczystej mszy świętej w intencji hutników i ich rodzin, która zostanie odprawiona w głogowskiej kolegiacie – informują pracownicy departamentu komunikacji w KGHM.

Wiele imprez z okazji Dnia Hutnika przygotowały także poszczególne oddziały, w tym m.in. festyny rekreacyjne, rozgrywki sportowe, rajdy piesze i samochodowe oraz wielobój BHP i PPOŻ.

Święty Florian znany jest głównie jako patron strażaków i kominiarzy, ale ma także pod opieką hutników. Jego dzień obchodzony jest 4 maja.

Florian urodził się ok. 250 r. w mieście Zeiselmauer, które wówczas leżało w rzymskiej prowincji, a obecnie znajduje się w granicach Austrii. Jako młody chłopak został powołany do armii rzymskiej. Organizował też wojskowe oddziały strażackie, stąd prawdopodobnie jego patronat nad strażakami. Życie Floriana przypadło na okres prześladowań chrześcijan i od niego oczekiwano również, że zostanie jednym z prześladowców. Ale odmówił i tym samym naraził się na gniew cesarza, został skazany na śmierć. Zginął w odmętach rzeki Enns, gdzie wrzucono go z kamieniem przywiązanym do szyi.

Relikwie męczennika trafiły do Polski w 1184 r. na prośbę króla Kazimierza Sprawiedliwego. Legenda głosi, że kiedy podróżujący wozem przewożącym relikwie zatrzymali się na odpoczynek, konie nie chciały potem ruszyć z miejsca. Zdecydowano o zbudowaniu w tym miejscu świątyni. Dziś to krakowski Kleparz, gdzie stoi kościół pod wezwaniem św. Floriana. Jego relikwie spoczywają na Wawelu, a od niedawna także w Kolbuszowej. Św. Florian przedstawiany jest najczęściej w stroju rzymskiego oficera, z wodą do gaszenia ognia. Jego symbolami są, m.in.: kamień młyński, kolczuga, krzyż i płonący dom.

UR/ŹRÓDŁO: KGHM

Dodaj komentarz