W Głogowie już myślą o teatralnej inauguracji (WIDEO, FOTO)

Trwają intensywne prace przy odbudowie Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie, znajdującego się w sąsiedztwie ratusza. Inwestycja ma być oddana do użytku jesienią. Wtedy odbędą się imprezy inaugurujące powrót teatralnej działalności do tego miasta. Na otwarcie wystawiona zostanie sztuka pt. „Piast” Andreasa Gryphiusa, w pierwszym w historii polskim przekładzie. Zaplanowano też kilka wydawnictw związanych z głogowskim teatrem.

Mury odbudowywanego Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie liczą 220 lat, z czego przez jedną trzecią tego czasu stały w ruinie. Kilka lat temu władze miasta zdecydowały o odbudowie teatru. Inicjatywę doceniło też finansowo ministerstwo kultury. Mury są już wzmocnione, tynki zewnętrzne w większości wykonane. Obecnie kładzione są ostatnie partie dachówki. Prace trwają też wewnątrz budynku. Znaczącym symbolem powrotu życia teatralnego do Głogowa będzie też samo popiersie Andreasa Gryphiusa.

– Przed wojną popiersie nad wejściem wisiało, po wojnie częściowo się zachowało, ale zginęło w niewiadomych okolicznościach – powiedział nam Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa. – Zostało albo skradzione, albo zniszczone. Obecnie odtwarzamy to popiersie, a odtwarza je rzeźbiarz z Wrocławia. Niedługo będzie ono, tak jak przed wojną, ozdabiać wejście do teatru. Będzie to też element wieńczący odbudowę tego obiektu.

Inwestycja ma być gotowa jesienią. Jednocześnie trwają już przygotowania do uroczystej inauguracji. Na otwarcie ma być wystawiona sztuka Andreasa Gryphiusa „Piast”, w pierwszym w historii przekładzie na język polski.

– Nie była to de facto sztuka teatralna – wyjaśnia dr Marcin Błaszkowski, który podjął się tego zadania. – Była to tak zwana śpiewogra, nazwijmy to w sposób może trochę zabawny, „prababcia opery”. Gryphius ukończył tekst, ale prawdopodobnie nigdy nie została napisana muzyka do tej śpiewogry. Przekładamy to dzieło na teatr, ale w nowym wymiarze.

Z okazji otwarcia głogowskiego teatru przygotowywane są także różne publikacje dotyczące dziejów tej placówki. Jak zapowiada regionalista Dariusz Czaja, można będzie się dowiedzieć na przykład tego, dlaczego teatr powstał w Głogowie i jakie gwiazdy miały w nim swoje „pięć minut”. A byli to m.in. kompozytor Franciszek Liszt, który grał w teatrze po jego przebudowie w 1843 roku oraz Emil Jannings, zdobywca pierwszego Oscara w dziejach Hollywood, który swój pierwszy kontrakt podpisał właśnie w głogowskim teatrze, gdzie był zawodowym aktorem.

Cała inwestycja pochłonie około 28 milionów złotych. Na widowni zasiądzie 300 osób.

Zobacz także: 

Fot. UR

Dodaj komentarz