GŁOGÓW. Zwiedzanie Sukiennic i wieży ratuszowej za darmo

SUKIENNICEBędzie to jedna z atrakcji zaplanowanych podczas Dni Głogowa, które potrwają od 13 do 15 czerwca (program imprezy w zakładce: KULTURA). W tym czasie wstęp do obu obiektów będzie wolny.

Sukiennice odkryte zostały w 2010 roku, na głębokości czterech metrów, podczas prac ziemnych na Starym Mieście, tuż obok ratusza. Odsłonięto wtedy sześć komór kupieckich (w sumie było ich 22), gdzie w XIII wieku handlowano suknem i innymi towarami. Jak się okazało było to średniowieczne centrum miasta, z którego zaczynała się jego rozbudowa. Szczątki zachowały się w dobrym stanie, co było sporym zaskoczeniem, ale dzięki temu – po zabezpieczeniu – można je teraz podziwiać w specjalnej obudowie (na zdjęciu).

Wieża głogowskiego ratusza ma ponad 80 m wysokości i obecnie jest najwyższą wieżą ratuszową na Śląsku i drugą w Polsce, po tej w Gdańsku. Z wysokości około 47 m, gdzie znajduje się taras widokowy, można podziwiać panoramę miasta, Wzgórz Dalkowskich. A wchodząc na wieżę zwiedzający mogą obejrzeć wystawę „Schody do historii”.

UR

Dodaj komentarz