GŁOGÓW. Zima w twierdzy i w bibliotece

Zima_w_twierdzyCiekawie zapowiadają się propozycje zaplanowane na zimową przerwę w nauce pod hasłem: „Zima w Twierdzy 2015” oraz „Zima w bibliotece”.

Akcja „Zima w Twierdzy” potrwa dwa tygodnie. Tradycyjnie już, mogą wziąć w niej udział nie tylko uczniowie, ale także dorośli. Spotkanie inauguracyjne odbędzie się w poniedziałek, 19 stycznia, w pierwszym dniu ferii, o godz. 10 przy odremontowanym bloku koszarowym. Tam przedstawiony zostanie harmonogram imprez. Tego dnia zaplanowano jeszcze zwiedzanie bloku, a także sukiennic i wieży ratuszowej.

– W tym roku nowością są dni: austriacki, francuski i żydowski – wymienia Józef Wilczak, jeden z organizatorów akcji. – Małym hitem będzie też otwarcie podwojów bloku koszarowego, ale głównym celem są fortyfikacje, poznanie ich historii i znaczenia dla miasta – dodaje.

W cyklu spotkań na temat głogowskich kultur zaplanowano prezentację każdej z nich oraz pokazanie ich materialnych śladów w mieście. Dzień austriacki i żydowski zakończą projekcje filmowe, a francuski – koncert piosenek.

W programie są jeszcze m.in. przejście szlakiem głogowskich cmentarzy oraz zwiedzanie Brzostowa. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny, poza jednym – wyjazdem do Czerwieńska na obchody rocznicy przełamania Oderstellung, w ostatnim dniu akcji. Organizatorami „Zimy w Twierdzy: są Stowarzyszenie Miłośników Głogowskich Fortyfikacji i Klub Batalionowy, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

„Zima w bibliotece” to z kolei propozycja przygotowana dla dzieci w wieku 7-12 lat. Spotkania odbywać się będą w Bibliotece Publicznej przy ul. Jedności Robotniczej 15 w Głogowie, od 19 do 23 stycznia, w godz. 9-11.

Zajęcia organizowane są pod hasłem „Śnieżna zawierucha w bibliotece”, dlatego wielką rolę odegra w nich także…pogoda. Ale w programie są także różne gry i zabawy sprawnościowo – ruchowe, zajęcia plastyczne, quizy, zagadki, rebusy, krzyżówki, kalambury, zabawy muzyczne.

UR

Dodaj komentarz