GŁOGÓW. W świecie niezwykłych zakładek do książek

ZAKLADKI” Z zakładkami przez świat” to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się 13 lutego o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Jedności Robotnicznej w Głogowie. Zbiór pochodzi z prywatnej kolekcji Renaty Bielerzewskiej. Wstęp wolny. Ekspozycję można będzie oglądać do końca marca.

Renata Bielerzewska jest nauczycielem bibliotekarzem w V Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kieślowskiego w Zielonej Górze. A także miłośniczką  dobrej lektury i kolekcjonerką zakładek do książek. Swoją przygodę z nimi odkryła kilka lat temu i od tego czasu wizytę w każdym ciekawym miejscu rozpoczyna od zakupu pamiątkowej zakładki. Zdobywa je także od rodziny i znajomych.

Na wystawie można będzie zobaczyć zakładki z różnych stron świata, m.in.: z Dominikany, Nowego Jorku, Hawajów, Zambii, Tanzanii, Turcji, Tajwanu, Malediwów, Chin, Japonii i znad jeziora Bajkał. Sporą część stanowią egzemplarze pochodzące z miast niemieckich: Berlina, Poczdamu, Drezna, Verden, Bremy, Saarbrücken, Norymbergii i Guben. W ostatnim czasie zbiór powiększył się o okazy pochodzące z Holandii, Toskanii oraz z safari w Afryce.

Zakładki pogrupowano tematycznie, np. z motywami zwierząt i roślin, promujące książki, biblioteki czy wydawnictwa. Wykonane są z różnych materiałów: kartonu, drewna, metalu, skóry, pergaminu, a niektóre mają motywy charakterystyczne dla miejsca pochodzenia. Ciekawostką są te zrobione ręcznie, haftowane, szydełkowe, a ostatnio do zbiorów dołączyła filcowa, która jest dziełem autorki.

– Na szczególną uwagę zasługują zakładki wykonane specjalnie dla pani Renaty lub osobiście jej podarowane – dodają organizatorzy. – Na przykład, z dedykacją pisarki Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk czy z motywem serca od serdecznej przyjaciółki.

Organizatorami wystawy są: Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie.

UR/FOT. ŹRÓDŁO: MOK

Dodaj komentarz