GŁOGÓW. To ostatni dzwonek dla ruin teatru

teatr1Stan ruin teatru miejskiego w Głogowie jest bardzo zły – to najważniejszy wniosek, jaki na ostatnim spotkaniu dotyczącym prac nad dokumentacją związaną z odbudową tego zabytku przedstawiła Maria Rudy, rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konserwatorka zabytków i dzieł sztuki.

– Badania murów i portalu wykazały, że stan zabytku jest bardzo zły – informuje Marta Dytwińska-Gawrońska, doradca prezydenta ds. kontaktów społecznych. – Konserwatorka powiedziała wprost, że jeśli nie rozpoczniemy prac nad jego odbudową w najbliższym możliwym czasie, to możemy się z teatrem pożegnać. Budynek po prostu ulegnie zniszczeniu.

teatr2W swoim opracowaniu Maria Rudy wskazała elementy, które należy ratować. Są to m.in. resztki stiuku figuralnego, rozety, fryzy i kolumny przy portalu budowli.

Dokumentacja ma być gotowa do końca listopada.

Przypomnijmy, pomysł odbudowy ruin Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie zaczął się konkretyzować podczas poprzedniej kadencji samorządu. Miałaby tam mieścić się szkoła muzyczna. 

Z kart historii Głogowa. Budowa teatru miejskiego rozpoczęła się w 1799 roku. Był to pierwszy, poza Wrocławiem, teatr mieszczański na Śląsku. Powstał na miejscu średniowiecznych ław mięsnych. Budynek zaprojektował Krzysztof Walentyn Schultze. W 1863 roku w niszy nad kolumnami umieszczono popiersie Andreasa Gryphiusa. Wcześniej przebudowano wnętrze, łącząc dwie kondygnacje i powstała wysoka widownia. Po przebudowie w 1926 roku zlikwidowano zewnętrzne schody, przywracając pierwotny kształt pierzei, a podczas modernizacji wnętrz zamontowano scenę obrotową. Teatr zniszczyły działania wojenne w 1945 roku.

UR/FOT. UR, UM GŁOGÓW

Dodaj komentarz