GŁOGÓW. Zabytkowe tajemnice „Przyrodniczej” (WIDEO, FOTO)

skrzynia1Od lat solidna, metalowa skrzynia stała na strychu Technikum nr 6 w Głogowie. Wsypano do niej piasek w celach przeciwpożarowych. Tak było do czasu aż lokalny Ruch Odkrywców Tajemnic zaczął badać historię tego, pochodzącego z XIX, wieku budynku. Jak się okazuje, niewiele na ten temat wiadomo. Początkiem może być właśnie tajemnicza skrzynia.

Zabytkowy budynek, w którym mieści się znana w regionie głogowska „Przyrodnicza” pochodzi z XIX wieku.

skrzynia2– Tu, na Żarkowie, w końcu XIX wieku znajdowały się koszary – mówi Elżbieta Sawczak, dyrektor Technikum nr 6 w Głogowie. – Wiele działań wojennych było prowadzonych na tym obszarze. Stąd też znalezisko, które odkryliśmy u siebie, na strychu. Jest to unikatowa skrzynia, która służyła prawdopodobnie wojsku do przenoszenia ciężkich karabinów.

– Będziemy musieli to potwierdzić – zastrzega Dominik Jeton, głogowski przewodnik. – Takich skrzyń, wykonanych w takim stylu, zachowało się mało. Nawet dla historyków zajmujących się tymi zagadnieniami jest to „zagwostka”. Prawdopodobnie została wykonana pod koniec wieku XIX, czyli podczas okresu, kiedy powstały tutaj nowożytne koszary. Czy uda nam się odkryć jej oryginalny wygląd i odczytać wszystkie napisy? To pokaże najbliższy czas – dodaje.

skrzynia5Cała sprawa zaczęła się właśnie od chęci poznania historii tego budynku.

– Zainteresowaliśmy się nim, ponieważ mało jest informacji na jego temat – dodaje Damian Szczepanowski z Głogowskiego Ruchu Odkrywców Tajemnic. – Pani dyrektor zaprosiła nas, by obejrzeć ten budynek w środku. Wtedy znaleźliśmy tę skrzynię, prawdopodobnie wojskową, pochodzącą z pobliskiego garnizonu. Zainteresowała nas dlatego, że jest duża i metalowa. Zauważyliśmy na niej napisy. Odszyfrowaliśmy górny rząd: V A K, to znaczy że należała do piątego korpusu armijnego, do którego należała większość głogowskich jednostek. Może znajdą się jeszcze jakieś informacje, na niemieckich stronach internetowych. Obecnie nie jesteśmy opowiedzieć całej historii tego budynku.

skrzynia3Po przeprowadzeniu badań skrzynia trafi najprawdopodobniej do odremontowanego Bloku Koszarowego, jako jeden z eksponatów związanych z historią miasta.

Zobacz także: 

UR/FOT. UR

Dodaj komentarz