GŁOGÓW. Ruszyli z pomocą Michałowi i innym chorym (WIDEO)

szpikPrzeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego jest jedynym ratunkiem dla niespełna 10-letniego Michała z Głogowa. Chłopiec choruje na anemię aplastyczną. Obecnie na całym świecie nie ma dla niego dawcy zgodnego, ale poszukiwania trwają. 4 i 6 listopada w Głogowie odbędą się rejestracje potencjalnych dawców pod hasłem: „Pomóż Michałowi i innym”. Do akcji włączyli się: powiat głogowski, II Liceum Ogólnokształcące oraz Fundacja DKMS. 

Michał jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 12 w Głogowie. O chorobie jego rodzice dowiedzieli się w czasie ostatnich wakacji. Sytuacja jest bardzo poważna. Obecnie chłopiec przebywa w szpitalu. Pilnie potrzebny jest przeszczep. Z pomocą pospieszyli głogowianie. Najpierw rejestracja potencjalnych dawców miała się odbyć w LO nr 2, ale odzew jest tak duży, że zmieniono plany.

– Mamy dwa terminy – mówi Krzysztofa Duziak, inicjatorka akcji. – 4 listopada rejestracja zorganizowana będzie w każdej szkole ponadgimnazjalnej w Głogowie. Włączy się też stacja krwiodawstwa. Włączą się też wszystkie służby mundurowe: policja, straż pożarna, zakład karny i jednostka wojskowa. Dla głogowian zostaną przygotowane dwa punkty, w niedzielę, 6 listopada, w drugim liceum przy ulicy Daszyńskiego, w godzinach od 10 do 16 oraz w Galerii Glogovia od 10 do 20. Apelujemy o przyjście i zapoznanie się z tą akcją. 

Cała akcja zostanie poprzedzona działaniami edukacyjnymi.
– Aby w te dni rejestrowały się przede wszystkim osoby świadome – podkreśla Artur Koszla z Fundacji DKMS. – Tak, by ich decyzja była odpowiedzialna w momencie, kiedy okaże się, że będą mogły komuś pomóc. 

Obecnie w Głogowie jest sześcioro rzeczywistych dawców, wśród nich Dorota Sinkiewicz, dawca komórek macierzystych. Do bazy zgłosiła się sama, poprzez internet. Przeszła wszystkie badania. W końcu zadzwonił telefon.

szpik1– Pojechałam do Wrocławia, do kliniki – wspomina pani Dorota (na zdj. z prawej). – Tam oddałam swój materiał, który poszedł aż do mieszkanki Włoch. Nie było to trudne. Leżałam tylko pięć godzin, bez ruchu. Dziękuję mojej mamie, która była ze mną. Potem wszystko było dobrze i wróciłam do domu.  

Do udziału w akcji zachęcają m.in. Tomasz Kuziak, dyrektor LO nr 2 oraz władze powiatu głogowskiego.
– Problem jest coraz bardziej powszechny, dlatego chcemy zaprosić nie tylko głogowian, ale także mieszkańców okolicznych miejscowości do tego, by przyłączyli się do akcji i zostali potencjalnymi dawcami – zachęca Jarosław Dudkowiak, starosta głogowski. 

Dodajmy, że potencjalnym dawcą szpiku lub komórek macierzystych może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Rejestracja nie trwa długo. Najpierw jest krótki wywiad medyczny, potem – wypełnienie formularza z danymi osobowymi, a na końcu najważniejsze, czyli pobranie próbki krwi lub wymazu z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka. Trzeba też pamiętać o tym, by podczas rejestracji mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. 

Zobacz także: 

UR/FOT. UR

Dodaj komentarz