GŁOGÓW. Pierwszy krok do odbudowy teatru (WIDEO)

IMG_7063Podpisana została umowa na wykonanie dokumentacji odbudowy głogowskiego teatru. Projekt ma powstać jeszcze w tym roku i będzie kosztował budżet miejski 430 tysięcy złotych. To jednak kropla w morzu potrzeb, bo na odbudowę teatru potrzebne jest ponad 20 milionów.

Teatr miejski w Głogowie to jeden z nielicznych nieodbudowanych obiektów w mieście po drugiej wojnie światowej. Po 70 latach to zadanie staje się coraz bardzie realne.

-To milowy krok na drodze do odbudowy teatru. Na razie dokumentacja, ale od niej bardzo dużo będzie zależeć, m.in. jak obiekt będzie wyglądał i funkcjonował – mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Dokumentację wykona firma z Poznania za niespełna 430 tysięcy złotych. Jak przyznaje jej prezes projekt będzie dużym wyzwaniem.

– Pomieszczenie dużych możliwości jakich potrzebuje teatr w tak małej kubaturze to wyzwanie. Nowoczesny teatr wymaga techniki i wszystkie elementy muszą się zmieścić w jednym budynku – mówi Robert Lebioda, prezes pracowni projektowej.

Na odbudowę zabytkowej części teatru potrzebne jest ok. dwudziestu milionów złotych. Stąd konieczna będzie pomoc z zewnątrz. Pierwszy wniosek o unijną dotację już został złożony.

 – Złożyliśmy wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego. Wniosków spłynęło dosyć dużo, a kwota do rozdysponowania nie jest wielka – mówi prezydent.

Dokumentacja wraz z niezbędnymi pozwoleniami ma powstać do końca listopada tego roku.

Dodaj komentarz