GŁOGÓW. Ostatnie dni wyjątkowej wystawy drukarskiej w muzeum

OLYMPUS DIGITAL CAMERATylko do niedzieli, 14 grudnia, w Muzeum Archeologiczno-Historycznym można, bezpłatnie, obejrzeć niezwykłą wystawę „Wydrukowano w Głogowie. Trzysta lat głogowskiego drukarstwa”. A jej uroczyste zakończenie odbędzie się 12 grudnia.

– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zarówno tych, którzy już zdążyli obejrzeć wystawę, jak i tych, dla których będzie to pierwszy kontakt z tą ekspozycją – zachęca Renata Matysiak, kurator wystawy.

Ekspozycja prezentowana jest w muzeum od września. Jej twórcy zgromadzili zabytki sztuki drukarskiej od XVII do XX wieku, m.in. wydawnictwa, które zainteresowani historią Głogowa, powinni obejrzeć.

– Wśród nich są jedne z pierwszych, wydanych drukiem, dzieł Andreasa Gruphiusa, urodzonego w Głogowie poety doby baroku. Współczesnym mieszkańcom miasta jest on znany choćby dzięki temu, że jego imię nosi głogowski teatr – opowiada kuratorka wystawy.

Można jeszcze zobaczyć, wydane także w Głogowie, poematy Johanna Heermanna, poety i pisarza urodzonego w niedalekiej Rudnej. Ciekawostką jest również pierwsze czasopismo wydane w Głogowie w latach sześćdziesiątych XVIII wieku.

Dodajmy, że wystawa została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu można ją bezpłatnie zwiedzić.

UR

Dodaj komentarz