GŁOGÓW. Na Ukrainie chcą skorzystać z polskich doświadczeń w ratownictwie

10458452_757984587656618_1707947333154751266_nWładze Ukrainy planują w najbliższym czasie przeprowadzenie reformy administracyjnej i stworzenie systemu ratownictwa opartego na polskich doświadczeniach. Ich zdaniem, Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy, jaki działa w naszym kraju jest jednym z najlepszych na świecie. Temu tematowi poświęcona była pierwsza międzynarodowa konferencja, która odbyła się w zeszłym tygodniu w miejscowości Chmielnicki na Ukrainie. Zaproszono na nią delegację samorządowców i strażaków z powiatu głogowskiego, której przewodniczył starosta Jarosław Dudkowiak. 

– Starosta został poproszony o omówienie zasad funkcjonowania samorządów w naszym kraju i wskazanie możliwości, jakie może dać wykorzystanie potencjału lokalnego przy planowanych strukturalnych zmianach zasad działania ukraińskich służb ratowniczych i porządkowych – informuje Bartłomiej Adamczak, rzecznik starostwa. –  Zastępca komendanta PSP w Głogowie Bogusław Cielebąk zaprezentował funkcjonowanie w Polsce jednostek ratowniczych straży pożarnych, zarówno zawodowych jak i ochotniczych, oraz współpracy straży z samorządami. I zdaniem naszych gospodarzy, był to najważniejszy punkt całej dwudniowej konferencji – podkreśla

Efektem rozmów będzie memoriał o współpracy służb ratowniczych i wzajemnej wymianie doświadczeń pomiędzy samorządami. Obecnie dokument jest przygotowywany przez stronę ukraińską.

– Jego podpisanie będzie pierwszym w historii Ukrainy międzynarodowym samorządowym porozumieniem w sprawie współpracy służb ratowniczych – dodaje rzecznik głogowskiego starostwa.

Konferencję zorganizowali przedstawiciele Obwodu Chmielnickiego i partnerskiego miasta Głogowa – Kamieńca Podolskiego.

UR/FOT. STAROSTWO

Dodaj komentarz