GŁOGÓW. Ministerialne wsparcie dla wystawy „Głogowianie 45”

dyrektor Markus BauerMuzeum Archeologiczno – Historyczne w Głogowie otrzyma 100 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na organizację wystawy „Głogowianie45”, która zostanie zrealizowana wspólnie z Muzeum Śląskim w Goerlitz. Ekspozycja ma by gotowa w połowie października. 

Pomysł wspólnej wystawy pojawił się wiosną zeszłego roku, a już jesienią omawiano szczegóły w Głogowie podczas wizyty Markusa Bauera (na zdj.), dyrektora muzeum w Goerlitz. Powiedział wtedy, m.in. – Do tej pory takie przedsięwzięcia nie były realizowane zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. To kontrowersyjny temat. W różny sposób jest on widziany przez Niemców i Polaków. Jestem jednak przekonany, że nasza dotychczasowa współpraca, doświadczenia oraz zaufanie jakie do siebie mamy, pozwolą nam zrealizować ten projekt.

– Chcemy pokazać zarówno w Polsce, jak i w Niemczech wydarzenia, które doprowadziły do wyjścia Niemców z Głogowa – mówi Leszek Lenarczyk, dyrektor MAH. – Wyjścia, bo w tym przypadku trudno mówić o wypędzeniu, ponieważ po przekształceniu miasta w twierdzę ludność cywilna została usunięta przez Niemców. W Głogowie zaś pozostała tylko garstka mieszkańców, która wspomagała tutejszy garnizon. Chcemy też pokazać losy przypędzonych do miasta Polaków, których pilnowali wtedy Sowieci i ich polscy pomocnicy, rządzący w mieście do 1948 roku. Chcemy pokazać ten trudny okres, a jednocześnie uzmysłowić Niemcom, że to nie Polacy chcieli zająć Śląsk, który w większości był zniszczony przez działania wojenne, pozostawiając na Wchodzie miasta niemal niezniszczone – dodaje.

Okazją do zorganizowania wystawy jest przypadająca w tym roku 70. rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Znajdą się na niej eksponaty ze zbiorów niemieckich oraz polskich muzeów. Scenariusz ekspozycji przygotuje Jerzy Dymytryszyn. Będzie ona prezentowana po obu stronach Odry, poza Goerlitz, także w Dreźnie i w Hanowerze, gdzie kończy działalność muzeum zorganizowane przez Glogauer Heimatbund.

UR/FOT. MAH

Dodaj komentarz