GŁOGÓW. Legniczanie będą podziwiać głogowski skarb

gogwNależąca do głogowskiego Muzeum Archeologiczno – Historycznego wystawa średniowiecznych monet pod nazwą „Skarb z Głogowa”, która do tej pory gościła w Gorzowie Wielkopolskim, trafi teraz do Muzeum Miedzi w Legnicy. Można będzie ją podziwiać do końca kwietnia.

Ekspozycja ta już od kilku lat krąży po polskich muzeach, gdzie wzbudza wielkie zainteresowanie. Prezentowana była także na Litwie i w węgierskim Debreczynie, skąd we wrześniu zeszłego roku została przewieziona do Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Obecnie wraca na Dolny Śląsk – do Legnicy.

– Wernisaż wystawy w Muzeum Miedzi zaplanowany został 23 stycznia, a można będzie ją zwiedzać do końca kwietnia – informuje Maciej Iżycki, rzecznik MAH.

Głogowski skarb liczy ponad 20 tysięcy monet. Znaleziono je w 1987 roku na terenie ogrodów działkowych „Wenecja” na osiedlu Piastów Śląskich. Większość z nich pochodzi z XII wieku a najstarsze wybite zostały w XI wieku. Jest to jeden z największych numizmatycznych zbiorów nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Znajdują się w nim m.in. monety księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego i księcia raciborsko-opolskiego Mieszka I Plątonogiego. Jest też egzemplarz z wizerunkiem Bolesława IV Kędzierzawego na tronie, trzymającego miecz na kolanach, a na rewersie widnieje wizerunek głowy świętego Wojciecha, zamkniętej w relikwiarzu.

UR/FOT. MAH

Dodaj komentarz