GŁOGÓW. Jarmark „Dary Natury” z tańcami (FOTO)

DSC08906Setki mieszkańców Głogowa przewinęły się w niedzielne popołudnie (20 września) przez targowisko przy Wałach Chrobrego podczas V Jarmarku „Dary Natury”. Na stoiskach królowały przede wszystkim miody, ale były też nalewki, owoce, warzywa, a także wędliny i bochny chleba. Wszystkiego można było spróbować. A i chętnych do kupowania nie brakowało. Na scenie występowały zespoły, m.in. „Złoty Wiek” i Bajer”, którego piosenki porwały niektórych do tańca.

Na jarmark zjechali m.in. pszczelarze z całego rejonu. Wśród nich spotkaliśmy Bronisława Łysiaka ze Złotoryi (na zdj.), który tym fachem zajmuje się już od ponad 48 lat. I regularnie bywa na podobnych imprezach.

– Przebojem tego lata jest miód wielokwiatowy z pyłkiem, bardzo zdrowy – powiedział nam pan Bronisław. – Ale mam też grykę, akację i lipę. Ten rok jest względny. Zapowiadał się pięknie, ale wrzos odpadł z powodu suszy – dodał.

Czesław Łabtczuk z Bądzowa, gmina Jerzmanowa, też przywiózł akację, wielokwiat, lipę i rzepak, ale miał też miód leśny (jagoda, malina, jeżyna).

– Leśny cieszy się dużym zainteresowaniem – dodał pan Czesław. – Ma lekko kwaskowy smak, dużo spadzi i też jest bardzo zdrowy. Suchy rok sprzyja robieniu tego miodu, choć zaszkodził wrzosowi.

DARY1Głogowianie chętnie robili miodowe zapasy, ale mieli także okazję porozmawiać o właściwościach leczniczych poszczególnych gatunków.

– Kupiłam trzy słoiki różnych miodów – powiedziała nam pani Alina. – Na jarmarku mam już stałe stoisko i wiem, że dostanę tam bardzo dobre produkty.

Na nudę nie mogli narzekać najmłodsi, dla których przygotowano wiele zabaw. I z pewnością kilkoro miłośników tańca też będzie długo wspominać ten jarmark.

UR

Dodaj komentarz