GŁOGÓW. Cztery hejnały w finale. Który wygra?

KOLEGIATASpośród  dziesięciu propozycji zgłoszonych do konkursu na hejnał głogowskiej kolegiaty jurorzy wybrali cztery, które zostaną zaprezentowane w sobotę, 15 sierpnia, podczas imprezy „W cieniu Kolegiaty”. Zwycięski utwór wybiorą mieszkańcy, którzy tego popołudnia na brak atrakcji narzekać nie powinni. 

– Komisji przewodniczyli Kazimierz Walendzik, muzyk, kapelmistrz Orkiestry Hutniczej, wieloletni dyrektor Szkoły Muzycznej oraz Marek Stroiński, trębacz, nauczyciel gry na trąbce – informuje Bartłomiej Adamczak, rzecznik głogowskiego starostwa, organizatora konkursu.

Impreza „W cieniu Kolegiaty” rozpocznie się o godz. 13.30. Jest to Święto Tradycji i Folkloru Ziemi Głogowskiej. Na scenie wystąpią zespoły folklorystyczne. Gminy z całego powiatu przygotowują stoiska z wieloma atrakcjami, np. miejska zaprasza m.in. na zabawy średniowieczne z wojami z czasów pierwszych polskich władców piastowskich, pokazy walk wojów pieszych przy użyciu broni jak włócznie, miecze i topory, prezentację szyków wojennych oraz inne pokazy przy akompaniamencie muzycznym. Będą też: przeciąganie liny, strącanie włócznią jabłek, narty Wotana, ścinanie mieczem główek kapusty. Atrakcją będzie z pewnością obóz wojowników z namiotami historycznymi, kuchnią średniowieczną i wystawą uzbrojenia. Tradycyjnie już, nie zabraknie słynnej zupy kolegiackiej gotowanej w ogromnym kotle, z którego co roku wydaje się około dwóch tysięcy porcji.

Konkurs na hejnał rozpocznie się o godz. 18.

– Na zakończenie sobotniego święta czeka nas niespodzianka, czyli występ orkiestry Heliosis z Krasnojarska na Syberii – dodaje Bartłomiej Adamczak.

Orkiestra liczy ponad 40 osób w wieku od 9 do 22 lat. Większość muzyków ma polskie pochodzenie. Zespół współpracuje m.in. z Domem Polonii w Krasnojarsku aktywnie uczestnicząc w życiu Polaków na Syberii i występuje podczas różnych uroczystości. W repertuarze ma klasyczną muzykę rosyjską, polską, niemiecką, żydowską, ale również standardy muzyki rozrywkowej i współczesne przeboje. Podczas koncertu, który rozpocznie się około godz. 19, można będzie usłyszeć takie instrumenty, jak skrzypce, flet, bałałajka, domra, akordeon, bajan, fortepian i saksofon.

Na zdjęciu: wspomnienie kolegiackiego święta z zeszłego roku.

UR

Dodaj komentarz