GŁOGÓW. Cykl dyskusji dla rozwoju miasta

dsc00974Odbył się pierwszy z cyklu paneli dyskusyjnych, zorganizowanych w celu wypracowania nowej strategii rozwoju miasta. W poszukiwaniu obszarów, które należałoby wpisać do takiego dokumentu, mogą wziąć udział przedstawiciele władz, stowarzyszeń i osoby niepowiązane z formalnymi organizacjami. Do wspólnych rozmów zapraszają organizatorzy z Forum Obywateli Społecznie Aktywnych.

Dyskusje są podzielone tematycznie. Pierwszy panel dotyczył społeczeństwa, kolejne zaplanowane już na przyszły rok poruszą kwestie infrastruktury, środowiska, gospodarki i zarządzania miastem. Wynikiem kolejnych etapów ma być przeanalizowanie obecnej drogi, którą „podąża” miasto, jakie elementy w ujęciu strategicznym są dobre, jakie złe.

– Naszym celem jest przeprowadzenie merytorycznych debat, dyskusji, których owocem będzie nowa strategia, nowe rozwiązania trzymające się realiów i możliwe do realizacji – informuje Michał Górawski prezes stowarzyszenia FOSA.

W pierwszym spotkaniu z oficjalnych przedstawicieli wzięli udział Alicja Grzesińska-Świętek (przedstawiciel MOPSu), Dariusz Grzemny (Stowarzyszenie SZANSA), Krzysztof Jeleń (Prezes Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego), Ewa Smorawińska (Stowarzyszenie STOP Cukrzycy). Nie zabrakło trudnych pytań o kierunek zmian w sferze kultury, edukacji, zdrowia i codzienności mieszkańców. Ważne, że w wymianie poglądów przez cały czas mogli brać udział wszyscy przybyli goście.

– Szukałem w głogowskim BIPie informacji na temat postępów w realizacji strategii, celów – mówi Dariusz Grzemny – Takiego zapisu tam nie ma. Generalnie miasto nie ma obowiązku monitorowania prowadzenia strategii, a szkoda, bo można by było się do tego odwołać. Taki dokument nie jest wyryty w kamieniu, może się zmieniać. Ta obecna strategia jest zapisana do 2026 roku, natomiast sytuacja w społeczeństwie zmienia się, co roku i to mocno. Jak patrzę na analizę, którą przygotowała FOSA, dane, które pochodzą z 2014 roku już mogą być mylące – dodaje.

Koncepcja paneli dyskusyjnych zakłada zapraszanie na kolejne spotkania gości, którzy będą w stanie merytorycznie wykładać wiedzę na konkretne tematy. Diagnozowanie wyzwań i wnioski wyciągane po kolejnych spotkaniach posłużą do budowania nowej strategii dla Głogowa, która następnie ma zostać przedstawiona władzom miasta.

Dodaj komentarz