GŁOGÓW. Blok Koszarowy niszczy wilgoć, ale problemów jest więcej

BLOK_WODABrak wentylacji w podziemnych pomieszczeniach Bloku Koszarowego, wilgoć na ścianach i przewodach elektrycznych – to poważny problem, z jakim w najbliższym czasie muszą zmierzyć się władze Głogowa, by w tym zabytkowym obiekcie można było zrealizować kolejne inwestycje, a przede wszystkim udostępnić zwiedzającym.

– W dokumentacji projektowej problem wentylacji nie został rozwiązany – mówił Rafael Rokaszewicz, prezydent miasta, podczas wizytacji bloku, z udziałem radnych. – Okna są nieotwieralne, przez co powstaje efekt termosu. Zarówno one, jak i szklane drzwi są zaparowane. Wilgoć jest wszędzie i woda po prostu kapie.

BLOK_PREZYDJak dodał, wcześniej w budynku działał system wentylacji grawitacyjnej, ale podczas odbudowy został zniszczony i już go nie odtworzono. Poza tym, w szklanej nadbudowie, gdzie ma się znaleźć Centrum Informacji Turystyczna, zainstalowano ogrzewanie podłogowe, ale nie ma klimatyzacji. W lecie może tam być jak w saunie. Problem, jeśli chodzi o podziemną część zabytku, jest o tyle poważny, że mają się tam znaleźć multimedia, a w obecnej sytuacji – byłoby to zbyt wielkie ryzyko.

Przypomnijmy, rewitalizacja Bloku Koszarowego została przeprowadzona w minionej kadencji samorządu miejskiego i była jedną z jego wiodących inwestycji, jako kolejna atrakcja turystyczna. Andrzej Koliński, który był wtedy radnym, a obecnie jest przewodniczącym rady miejskiej, z klubu poprzedniego prezydenta, był zaskoczony tym, co zobaczył. Jak stwierdził, wizytował blok w listopadzie zeszłego roku i wtedy „o usterkach nie było mowy”.

– Jednak wady techniczne mogą się zdarzyć, ale jak są środki w budżecie, to przeznaczymy je na rozwiązanie problemów – zapowiedział Andrzej Koliński.

BLOK_KOSZAROW3Rewitalizacja budowli kosztowała ponad 3,5 mln zł. Na razie nie wiadomo, ile pochłoną prace związane z usunięciem niedoróbek. Jednocześnie władze miasta sprawdzą dokumentację obiektu, bo jeśli okaże się, że już w projekcie budowlanym były błędy, to być może wykonawca tej dokumentacji poniesie koszty  naprawy. Tymczasem, w pomieszczeniach ustawiono dwa urządzenia do osuszania i jedno do ściągania skraplającej się wilgoci.

Kiedy blok koszarowy można będzie zwiedzać? Centrum Informacji Turystycznej ma być otwarte jeszcze przed sezonem. Być może też, częściowo, udostępnione zostaną pomieszczenia w podziemnej części budowli.

Przypomnijmy, władze miasta chcą wpisać Blok Koszarowy, pozostałość po Twierdzy Głogów, do projektu „Na szlaku śląskich twierdz”, w ramach Forte Cultura. Przedsięwzięcie to miałoby być zrealizowane w ciągu dwóch lat, za 1,5 mln zł. Jednym z najważniejszych elementów projektu jest nowoczesna aranżacja multimedialna (o tym zdecyduje rada miejska). Ma ona objąć trzy piętra budowli: część nadziemną (z kasami biletowymi) i dwie kondygnacje poniżej poziomu ziemi (z salami historycznymi, edukacyjnymi i wystawienniczymi, gdzie znajdą się multimedia). Ciekawostką ma być propozycja wirtualnej przymierzalni mundurów żołnierzy pruskich i napoleońskich, z możliwością przesłania zdjęcia na FB czy maila.

UR

Dodaj komentarz