GŁOGÓW. Badają relikty średniowiecznych kamienic

ARCHEOL1Archeolodzy z głogowskiego muzeum prowadzą badania na Starym Mieście, między ulicami: Długą, Młyńską i Szewską oraz nieistniejącą już ulicą Kasernenstrasse. Podczas prac odkryto pozostałości średniowiecznych kamienic.

Do tej pory odsłonięto relikty blisko szesnastu murowanych kamienic. Osiem z nich zwróconych było frontami do ul. Długiej, po trzy, kolejno – do ulic Szewskiej i Młyńskiej, a dwie usytuowane były przy dawnej ul. Kasernenstrasse.

– W tylnych, podpiwniczonych traktach tych budynków oraz na ich zapleczach i podwórkach, stanowiących część dawnych działek mieszczańskich, odkryto liczne warstwy kulturowe – informuje Zenon Hendel, kierownik działu archeologicznego w muzeum. – Są to, między innymi, pozostałości po szachulcowym budownictwie, drewnianych piwnicach oraz relikty obiektów gospodarczych takich jak piece, studnie i kloaki.

ARCHEOL2Najstarsze pozostałości odkryte przez archeologów pochodzą z okresu późnego średniowiecza. Zachowały się one głównie na zapleczach murowanych obiektów oraz w obrębie ich niepodpiwniczonych partii.

 – Z tym okresem wiążą się głównie relikty dwóch kamienic gotyckich z licznymi zmianami barokowymi, odsłonięte przy ulicach Długiej i Szewskiej – dodaje Zenon Hendel. – Nieliczne z ceglanych budowli powstały w okresie renesansu, jednak w późniejszym czasie zostały niemal całkowicie przebudowane.

Niemal na całym terenie, który objęty został badaniami dominują pozostałości po barokowych kamienicach, które przebudowane zostały na przełomie XIX i XX wieku oraz w pierwszej połowie XX wieku. Słaby stan zachowania murowanej architektury wymaga od archeologów zachowania szczególnej ostrożności. Badania wykopaliskowe na Starym Mieście mają potrwać do końca listopada.

UR/FOT. MAH

Dodaj komentarz