Opublikowany: nie, Mar 4th, 2018

Fotografia to jego pasja (FOTO)

Odkąd sięga pamięcią, zawsze interesowała go historia, zwłaszcza ta lokalna. Gdy klika lat temu przeszedł na emeryturę, postanowił poświęcić jej znacznie więcej czasu. Tadeusz Ziemlicki ze Świerzawy wyszukuje w Internecie stare przedwojenne pocztówki i zdjęcia, a dodatkowo sam fotografuje interesujące miejsca.

Na swoim komputerze ma zakładkę z około 30 niemieckimi i austriackimi stronami internetowymi. To właśnie na nich pan Tadeusz niemal codziennie wyszukuje interesujące go fotografie. Najwięcej z nich pochodzi z województwa lubuskiego, czyli ziem, do których ma duży sentyment. Urodził się bowiem w Trzebielu, niewielkiej miejscowości w powiecie żarskim. Teraz mieszka w Świerzawie w powiecie złotoryjskim i może się pochwalić sporą kolekcją zdjęć również tych okolic.

Niektóre fotografie mają grubo ponad sto lat. Przeglądając je można szybko na poważnie zainteresować się lokalną historią. Czy wiedzieliście na przykład, że w Wojcieszynie, niewielkiej wsi pod Złotoryją, był kiedyś basen, a w Starej Kraśnicy browar dworski? Albo że w okolicach Świerzawy funkcjonował obóz młodzieżowy Hitlerjugend, a na Górce Mieszczańskiej w Złotoryi stała restauracja? Bo o schroniskach położonych na Wilczej Górze i Ostrzycy Proboszczowickiej pewnie słyszeliście? A czy ktoś z was wie, że na przełomie XVIII i XIX wieku w Nowym Kościele działała fabryka czekolady?

– Akurat na Facebooka wrzucam ich bardzo mało, bo nie traktuje tego portalu zbyt poważnie. Najwięcej dodaję na stronę „Dolny Śląsk na fotografiach”. Łącznie umieściłem tam już ponad 10 tys. zdjęć – mówi Tadeusz Ziemlicki. – Moim zdaniem to bardzo profesjonalnie skonstruowana strona, jak dla mnie lepsza nawet niż Fotopolska. Budynki można znaleźć po miejscowościach i numerach ulic, ale też są uszeregowane chronologicznie i alfabetycznie – dodaje.

Choć jak sam uważa, fotograf z niego żaden, to jednak dość regularnie podróżuje z aparatem, żeby uwiecznić na zdjęciach rozmaite miejsca czy budynki na Dolnym Śląsku: – Jeśli tylko jest w miarę dobra pogoda to wybieram się, żeby trochę pocykać.

Fot. dolny-slask.org.pl

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..