Opublikowany: czw, Sty 30th, 2020

Firmom zostały tylko dwa dni

Już tylko dwa dni mają przedsiębiorcy na dostarczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacji, które są niezbędne do obliczenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Chodzi o formularz ZUS IWA.

Obowiązek składania tego raportu mają te firmy, które do ubezpieczenia wypadkowego zgłaszają minimum dziesięciu pracowników, byli bez przerwy zgłoszeni jako płatnicy tego ubezpieczenia przez cały rok 2019 i co najmniej jeden dzień tego roku oraz na 31 grudnia 2019 r. byli wpisani  do rejestru REGON.

W dokumencie ZUS IWA powinna znaleźć się informacja o rodzaju działalności gospodarczej według PKD, liczbie ubezpieczonych, liczbie osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy i zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Od treści tego sprawozdania zależy wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe, jaka będzie obowiązywać firmę od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r. Informację o wyznaczonej składce ZUS prześle w pisemnym zawiadomieniu.

Pozostali płatnicy sami ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, która jest zróżnicowana w zależności od stopnia ryzyka i wynosi od 0,67 proc. do 3,33 proc. Przedsiębiorcy składający pierwszy bądź drugi dokument ZUS IWA, muszą ustalić wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe samodzielnie, zgodnie z PKD swojej firmy. Dla płatników, którzy nie mieli obowiązku złożenia dokumentu ZUS IWA, składka na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 1,67%.

Więcej informacji o formularzu ZUS IWA oraz ustalaniu składki na ubezpieczenie wypadkowe można uzyskać na stronie internetowej ZUS, pod numerem telefonu 22 560 1600 oraz w każdej placówce Zakładu.

źródło: materiały prasowe

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..