Ewa Chodakowska poderwała lubinianki z miejsca!

Kilkaset kobiet ubranych w sportowe stroje przyszło do hali RCS w Lubinie, by wziąć udział w treningu z Ewą Chodakowską. Oryginalna impreza była częścią programu „Jesteś ważna”, którym powiat lubiński chce zwrócić uwagę pań na znaczenie zdrowego stylu życia, a w szczególności profilaktyki raka szyjki macicy. 

Trening z Ewą Chodakowską pod hasłem „Podejmij wyzwanie! Bądź zdrowa!” bardzo przypadł mieszkankom powiatu lubińskiego do gustu. Wejściówki na to wydarzenie rozeszły się błyskawicznie.

– Cieszę się, że tak dużo pań dzisiaj przyszło, bo ten program jest dedykowany właśnie im – mówi Adam Myrda, starosta powiatu lubińskiego. – Myślę, że te kobiety są już przekonane, że trzeba dbać o swoje zdrowie, robić cytologię. Mam nadzieję, że będą promowały zdrowie także wśród innych pań.

Program profilaktyki raka szyjki macicy prowadzony w subregionie legnicko-głogowskim od ubiegłego roku cieszy się równie dużym zainteresowaniem. Do tej pory działaniami edukacyjnymi objęto 5 tys. kobiet, a prawie 2 tys. skorzystało z bezpłatnych badań cytologicznych. O znaczeniu tego projektu najlepiej świadczą statystyki medyczne, które są zatrważające – każdego dnia na raka szyjki macicy umiera pięć Polek.

– Jest to spowodowane głównie tym, że kobiety zbyt późno zgłaszają się do lekarza. Rak szyjki macicy przez długi czas nie powoduje żadnych objawów, żadnych dolegliwości, za to cały czas rośnie – wyjaśnia Paweł Sadowski, lekarz ginekolog z Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Medicus w Lubinie, które jest partnerem programu. – Nieregularne wizyty kontrolne i badania sprawiają, że panie zgłaszają się do lekarza w momencie, gdy leczenie jest już mało skuteczne – dodaje.

Lekarze podkreślają, że profilaktyką można objąć już małe dziewczynki poprzez szczepienia na wirusa HPV. Dorosłe kobiety powinny odwiedzać gabinet ginekologiczny co najmniej raz w roku, a raz na trzy lata wykonać bezpłatne badanie cytologiczne.

– Bardzo się cieszę, że zostałam tu zaproszona, bo to wspaniała inicjatywa. Od początku namawiam, by zamiast leczyć choroby, zapobiegać im. Nie powinniśmy się udawać do lekarza dopiero wtedy, gdy coś już nam dolega i czujemy się źle. Powinniśmy wybiegać do przodu i być świadomym swojego stanu zdrowia – mówi Ewa Chodakowska.

Ikona polskiego fitnessu zapewnia, że od zawsze dbała o swoje zdrowie, a treningi sportowe są dla niej tylko jednym z filarów zdrowego stylu życia: – Właściwa dieta, medycyna stylu życia, profilaktyka, oczywiście ruch i regeneracja – jak sobie te rzeczy połączymy, to będziemy tryskać energią i zdrowiem – przedstawia swoją receptę na dobre samopoczucie i dodaje: – Odkąd pamiętam, miałam problem z tym, żeby zjeść coś przetworzonego. W całym swoim życiu może z pięć razy zjadłam jakiś fast food i zawsze mój organizm reagował na to źle – dodaje Ewa Chodakowska.

Pomysł wspólnych ćwiczeń i idea powiatowego programu bardzo podobała się uczestniczkom dzisiejszego treningu.

– Szczytny cel, bo cytologia jest dla kobiet bardzo ważna. I nie ukrywam, że nigdy nie byłam na treningu z Ewą Chodakowską. Zawsze chciałam być i cieszę się, że w takim mieście jak Lubin udało się zorganizować takie wydarzenie. Bardzo fajna inicjatywa – komentuje Kamila.

Chciałam przyjść, poćwiczyć, zrelaksować się. Regularnie ćwiczę, więc chciałam też poznać nowe treningi. Uważam to za świetny pomysł i szkoda, że takie zajęcia są organizowane tak rzadko – mówi Joanna.

Więcej na temat programu „Jesteś ważna” można przeczytać tutaj i tutaj.

źródło: Lubin.pl

Dodaj komentarz

*

code