Opublikowany: wt, Kwi 30th, 2019

Energia słoneczna zasili miejską oczyszczalnię

Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne w Złotoryi chce zaoszczędzić na kosztach zużycia energii. Miejska spółka zainstaluje na jednej z pompowni ścieków panele fotowoltaiczne. Będą zasilać zmodernizowany obiekt w prąd elektryczny.

RPK inwestuje w odnawialne źródła energii i zmierza do ograniczenia klasycznego poboru prądu. 96 sztuk paneli wykorzystujących promieniowanie słoneczne zostanie zamontowanych na przepompowni ścieków znajdującej się przy ul. Legnickiej. Będą dysponowały mocą szczytową prawie 25 kW – a dokładnie wytworzą 24 960 Wp, czyli watopików. Zgodnie z projektem, nadwyżka energii ma być odsprzedawana przez RPK do sieci.

Spółka komunalna nie tylko poprawi efektywność energetyczną największej pompowni ścieków na terenie Złotoryi, ale przeprowadzi też jej kompleksową modernizację. Oprócz niej zmodernizowanych zostanie również 7 pozostałych pompowni w mieście: przy ul. Cichej, Odrzańskiej, Grunwaldzkiej, Piastowej i Łąkowej.

– Prace będą polegały na wymianie na nowe mocno wyeksploatowanych urządzeń, w tym pomp, a także na remoncie konstrukcji budynków oraz zamontowaniu ogrodzeń i oświetlenia w tych obiektach, w których obecnie ich nie ma – tłumaczy Marcela Nowak, kierownik Jednostki Realizującej Projekt w RPK.

Montaż fotowoltaiki oraz prace remontowe na pompowniach będą kosztowały blisko 8,6 mln zł i w większości zostaną sfinansowane z dotacji unijnych. Obie inwestycje wykona firma Miko-Tech z Łazisk Górnych. RPK miało duże problemy ze znalezieniem wykonawcy tych zadań. Pierwszy przetarg został ogłoszony jeszcze w maju ubiegłego roku, ale nie wpłynęła żadna oferta. Przy kolejnym przetargu pojawiła się jedna, ale znacznie przekraczająca kosztorys. RPK zwróciło się więc do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie o zwiększenie dofinansowania do zadania. I dodatkowe środki otrzymało. W styczniu tego roku ruszyło trzecie postępowanie przetargowe. Jedynym chętnym przedsiębiorstwem, które chciało się podjąć zadania, była właśnie spółka z Łazisk Górnych. Na wykonanie zadania Miko-Tech ma 9 miesięcy, licząc od końca marca, gdy została podpisana umowa.

Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych oraz modernizacja pompowni to 2 z 8 zadań w ramach ogromnego projektu pn. „Modernizacja oczyszczalni ścieków i pompowni ścieków w Złotoryi”, który jest realizowany przez RPK od 2016 r. Największą jego część stanowi przebudowa oczyszczalni przy pl. Sprzymierzeńców, która jest na ukończeniu – spółka komunalna finalizuje formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu.

W trakcie realizacji jest natomiast montaż systemu GIS (narzędzi informatycznych do zarządzania infrastrukturą sieciową, pozwalających na monitoring sieci wodno-kanalizacyjnej) oraz rozbudowa i modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Krzywoustego, Malinowej, 3 maja i Staromiejskiej (łącznie ok. pół kilometra instalacji). Projekt przewiduje również zakup dwóch pojazdów: specjalistycznego do czyszczenia sieci kanalizacyjnych (zadanie zrealizowane pod koniec 2017 r.) oraz ładowarki na oczyszczalnię ścieków – w tym przypadku przetarg ma być ogłoszony w czerwcu tego roku.

Koszt tych 8 zadań to razem ok. 48 mln zł (brutto), przy czym miejska spółka otrzymała dofinansowanie z Funduszu Spójności w wysokości 25,3 mln zł.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..