Elektryczne autobusy wyjechały na ulice Polkowic

Dwa nowe, elektryczne autobusy komunikacji miejskiej wyjechały dziś na polkowickie ulice. Są tańsze w utrzymaniu, a przede wszystkim przyjazne środowisku. Mają też specjalny przycisk. 

Producentem wprowadzonych do transportu publicznego autobusów jest czeska firma.

– Pojazdy są w pełni elektryczne – mówi Zdzisław Mycan, dyrektor Zakładu Komunikacji Miejskiej w Polkowicach. – Wizualnie niewiele różnią się od pozostałych autokarów. Mieszkańcy mogą nawet nie zauważyć, że podróżują akurat nimi. Różnicę dostrzega się przede wszystkim komforcie jazdy, bo są ciche.

Podczas jednego kursu każdy z nich może przewieźć do 98 pasażerów. Zaletą jest też to, że autobusy są niskopodłogowe, a tym samym przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz matek podróżujących z dziećmi w wózkach.

– Nowością są specjalne przyciski, które znajdują się przy każdym z tak zwanych słupków – dodaje Zdzisław Mycan. – Jeśli osoby niepełnosprawne czy matki z wózkami będą chciały wysiąść z autobusu, to wystarczy, że go wcisną. Kierowca dostaje komunikat i jest w stanie udzielić im pomocy przy opuszczaniu autokaru. Gdy pojazd jest pełny, kierowca nie zawsze ma możliwość dostrzec takie potrzeby.

– Zamierzamy systematycznie rozbudowywać zasób miejskich autobusów o pojazdy napędzane energią elektryczną, bo są one przyjazne dla środowiska i generują mniejsze koszty związane z ich użytkowaniem – zapewnia Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Obecnie tabor Zakładu Komunikacji Miejskiej liczy 10 autokarów. W planach jest zakup kolejnych pojazdów napędzanych energią elektryczną.

Fot. UG Polkowice

Dodaj komentarz