Egzotyczny gad znaleziony w parku

Na niespotykanego gościa natknął się niedawno jeden z mieszkańców Złotoryi spacerujący parkiem Górka Mieszczańska. Na terenie strzelnicy zauważył sporej wielkości… żółwia. Gada prawdopodobnie ktoś porzucił, ponieważ gatunek ten nie występuje w naszym klimacie. Zwierzę trafiło ostatecznie do legnickiej Palmiarni.

Spacerowicz był na tyle zaskoczony tym niecodziennym widokiem, że zadzwonił na straż miejską. Żółw, jak na żółwia, był dosyć szybki, bo gdy patrol straży miejskiej po kilku minutach przybył pod strzelnicę, gada nie było już we wskazanym miejscu. – Zaczęliśmy go szukać po zaroślach i znaleźliśmy jakieś 30-40 m dalej – mówi jeden ze strażników miejskich. Zwierzę miało skorupę o średnicy ok. 25-30 cm. Prawdopodobnie mógł to być gad z gatunku żółwi ozdobnych, na co wskazywały charakterystyczne żółte paski w ubarwieniu.

Strażnicy rozpytali wśród okolicznych mieszkańców, ale nikt nie wskazał, do kogo mógł należeć gad. Aby zwierzę w nienaturalnym dla siebie środowisku nie padło ofiarą drapieżników, funkcjonariusze miejscy przewieźli je do palmiarni w Legnicy, gdzie „dom” znalazły już inne egzotyczne gatunki żółwi porzucone przez ludzi.

Nie wiadomo, jak ten egzotyczny gad, który lubi rożnego rodzaju zbiorniki wodne, znalazł się w złotoryjskim parku. Nie ma informacji o tym, by w okolicy znajdowała się jakaś hodowla tych gadów. Czy żółw został porzucony przez właściciela, któremu się znudził? Ku tej wersji skłaniają się strażnicy miejscy. Niewykluczone jednak, że oddalił się z posesji, gdy został „wyprowadzony” na spacer. Jeśli tak, to właściciel może go odzyskać w legnickiej palmiarni.

Żółwie ozdobne w naturze zamieszkują w Ameryce Północnej, ale w związku z dużą popularnością w domowej hodowli zasięg jego występowania drastycznie się rozszerzył. W Polsce jest gatunkiem inwazyjnym – nie wolno go wpuszczać do środowiska naturalnego, gdyż stanowi konkurencję dla rodzimego żółwia błotnego zagrożonego wyginięciem. Na wolność wypuszczane są osobniki wyrośnięte, które mają mniej naturalnych wrogów. Co więcej, stanowią zagrożenie m.in. dla żab oraz ptaków, a także mogą przenosić pasożyty na inne gatunki.

Fot. ilustracyjne (ekologia.pl)

  1. żółwie żółtolice spokojnie przezimują w naszym kraju, wchodząc w hibernację, zakopując się w mule, złapany osobnik mógł już kilka latek biegać na wolności a teraz przypadkowo ktoś na niego natrafił

Dodaj komentarz

*

code