Opublikowany: nie, Sie 12th, 2018

E-dowody już wkrótce!

Rząd chce, aby już od marca 2019 r. mogły być wydawane nowe e-dowody. Dotychczasowe dowody osobiste mają zachować ważność do upływu terminów w nich określonych.

Jak w swoim komunikacie informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt rozporządzenia w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego.

– Planuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 marca 2019 r., tj. równocześnie z ustawą o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw – podało MSWiA. Pod koniec lipca projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Wcześniej projekt został zaakceptowany przez Radę Ministrów.

Nowy dowód, zawierający warstwę elektroniczną, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. E-dowód ma służyć do uwierzytelnienia obywateli w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

– Będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi – podkreśla resort. Przy jego użyciu będzie można logować się do e-usług administracji publicznej oraz podpisać każdy dokument elektroniczny, który będziemy wysyłać do urzędu, np. wniosek o odpis aktu stanu cywilnego, zgłoszenie zameldowania, używając do tego celu podpisu elektronicznego tzw. podpisu osobistego. Użycie e-dowodów osobistych będzie przez urząd traktowane tak samo, jak użycie podpisu własnoręcznego.

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech. Dokument ten najczęściej jest wykorzystywany do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu.

Źródło: kurier PAP

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..