Dziki straszą mieszkańców Legnicy (WIDEO)

Zdjęcie dzika nadesłane przez widza

Legnicę obiegła informacja o dziku potrąconym w centrum miasta. News jednak nie szokuje legniczan, zwłaszcza tych, którzy mieszkają na jednym z osiedli mieszczącym się przy granicy miasta. Dziki często przechadzają się jego ulicami i mowa tutaj o całych stadach. Mieszkańcy boją się zwierząt, a my o sprawę pytamy w legnickim Urzędzie Miasta. 

Nieproszeni goście często widywani są w okolicach ul. Lwowskiej i Wileńskiej w Legnicy. Mieszkańcy skarżą się, że w ostatnich kilku miesiącach z dzikami wielokrotnie stawali tutaj oko w oko

– Widziałam wielkiego dzika, chodził tutaj po naszych ulicach, wielki włochaty. Córka też widziała, bała się wysiąść z samochodu, trzęsła się ze strachu – mówi nam jedna z mieszkanek.

– Widziałem dwa warchlaki i lochę, jak spacerowały tutaj po szkolnym boisku obok przedszkola – dodaje inny legniczanin. – Przychodzą tutaj najczęściej z pobliskiego pola. Bardzo często to się zdarza. Jest strach, bo tu obok mamy przedszkole, są dzieci. Wiem, że były zgłoszenia do straży miejskiej. Sam raz zadzwoniłem – opowiada.

– Zawiadomienie straży miejskiej to dobra decyzja, ale gwarancji na to, iż strażnicy rozwiążą problem, nie ma. Straż dostaje takie zgłoszenia i interweniuje, ale ma ograniczone możliwości. To zwykli ludzie, którzy nie są przeszkoleni na takie sytuacje. Mogą jedynie spłoszyć zwierzę na przykład sygnałem dźwiękowym. Więcej mogą koła łowieckie, z którymi jesteśmy w kontakcie – mówi Sławomir Masojć, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej Urzędu Miasta w Legnicy. –  Mogę zaapelować do mieszkańców, aby nie wyrzucali resztek jedzenie na ulicę i aby odgradzali swoje domy – dodaje.

Ten problem nie dotyczy jednak tylko Legnicy i samorządy nie dysponują narzędziami do jego rozwiązania. Dzików w lasach jest zbyt dużo, a polskie miasta cały czas się rozrastają, przez co zwierzęta stają się coraz bliższymi sąsiadami ludzi.

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..